Czerwiec 14

IV edycja konkursu Góralskie cytanie

Asia (1)W dniach 07-09 czerwca 2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej przy ul. Rynek 21, przeprowadzono etap wojewódzki konkursu czytelniczo-plastycznego „Góralskie Cytanie” Organizatorami tegorocznej edycji był Zespół Placówek Oświatowych w  Mszanie Dolnej. Współorganizatorami konkursu były także: Kuratorium Oświaty w Krakowie i  Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Także w innych rejonach (na Podhalu, Spiszu i Orawie) odbywały się konkursy związane z tekstami gwarowymi dotyczącymi terenów, z których pochodzili uczestnicy. 

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, nie tylko prace plastyczne były wysyłane ale także nagrania z prezentacjami czytanych, opowiadanych i interpretowanych tekstów gwarowych z „Zagórzańskiej czytanki”, które zostały wskazane w regulaminie przez organizatorów.

W części czytelniczej naszą szkołę reprezentowali uczniowie z każdej kategorii wiekowej. Wszyscy uczestnicy mieli przeczytać tekst gwarą z odpowiednim akcentem, w kl. IV-VI należało dodatkowo opowiedzieć go, natomiast uczniowie z kl. VII-VIII oprócz czytania i opowiadania przedstawiali własną interpretację przeczytanego fragmentu.

Reprezentanci naszej szkoły to: Weronika Majerczyk-kl. II, Martyna Palac-kl. III, Ewelina Wojtyczka-kl. VI a, Kamil Palac-kl. VIb, Joanna Palac-kl. VII oraz Mateusz Palac-kl. VIII.

Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani, obyci z tekstami, rozumieli je, umieli opowiadać, a nawet interpretować, jednak tylko Joanna Palac została wyróżniona.

Na konkurs plastyczny ilustracje do opowiadań wykonali: Justyna Kolibabka, Julia Kowalczyk-kl. I Maciej Kaim-kl. II, Marcin Kaim, Urszula Kolibabka-kl. VIa, Agnieszka Kaleta-kl. VIIa oraz Martyna Wojtyczka-kl. VIII. Wśród najlepszych ilustratorów znalazły się: Justyna Kolibabka w kategorii klas I-III zajęła III miejsce, a Urszula Kolibabka w kategorii kl. IV-VI zdobyła I miejsce, natomiast wyróżnienie otrzymała Agnieszka Kaleta w kategorii kl. VII-VIII.

Bardzo się cieszymy się, że tylu uczniów z naszej szkoły podjęło się tego gwarowego trudnego zmagania.

Szczegółowe informacje: https://sp2md.pl/index.php/2-uncategorised/230-gwara-zagorzanska-wciaz-zywa

red. Katarzyna Wojtyczka

Galeria zdjęć

 

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 14 czerwca 2021 by Natalia in category Uncategorized