październik 31

Pamiętamy…

IMG_6759Zbliża się miesiąc listopad- czas zadumy i refleksji. To okres, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych i odwiedzamy groby. Coroczne wyjścia na pobliski cmentarz stały się tradycją w naszej szkole. W tym roku dla kl. I-III wartości chrześcijańskie i patriotyczne są szczególnie bliskie ze względu na innowację: Jesteśmy chrześcijanami i patriotami, w której uczestniczą. Przed spacerem na cmentarz, przybliżono uczniom tradycje związane z Dniem Wszystkich Świętych oraz Świętem Zmarłych, a także przypomniano o szacunku dla zmarłych i właściwym zachowaniu w miejscu, gdzie znajdują się ci, którzy odeszli już do Pana.

Ponieważ piękna pogoda dopisała, uczniowie odwiedzili najpierw grób Jana Błachuta, partyzanta z Ochotnicy, żołnierza AK, poległego w walce za wolną Polskę podczas II wojny światowej oraz opuszczony grób leśniczego, który pracował w Lubomierzu. Następnie pomodlili się i zapalili znicze na grobach swoich bliskich zmarłych.

Uczniowie bez problemu znajdowali rodzinne groby, co świadczy o tym, że często odwiedzają to miejsce i pielęgnują pamięć o tych wszystkich, których znali, kochali i których często bardzo im brakuje.

red. K. Kolawa, G. Dawiec, D. Wcisło, K. Wojtyczka

Posted 31 października 2021 by Natalia in category Uncategorized