grudzień 2

„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”- propagujemy czytelnictwo w naszej szkole

??????????Zgodnie z założeniami programu „Książki naszych marzeń” podejmujemy działania, które rozbudzą wśród uczniów chęć czytania, obcowania z książką, rozwiną pasje i zainteresowania. Jedną z pozycji, którą uczniowie zaproponowali jako książkę marzeń była „Ania z Zielonego Wzgórza”. 30 listopada 2015r. dzieci z klas III, IV i V uczestniczyły w wycieczce do Krakowa, której celem było obejrzenie spektaklu w Teatrze Współczesnym o rudowłosej Ani Schirley. Historia ta przedstawiona została w sposób dowcipny, jednak humor nie przesłonił ważnego przesłania, które niesie powieść – wartość życia, przyjaźni i miłości – oto czego uczyła nas Ania. Spektakl teatralny zrobił na uczniach duże wrażenie. Wielu z nich postanowiło sięgnąć po tę książkę, jak również po kolejne jej części. Najważniejszy cel został osiągnięty – książka „Ania z Zielonego Wzgórza” znikała z półek w bibliotece jak świeże bułeczki. Tym razem jednak powodem nie był obowiązek czytania lektury, lecz chęć poznania losów sympatycznej bohaterki. Przed nami kolejne działania związane z tą pozycją: uczniowie klasy piątej przygotują plakaty reklamujące powieść L. M. Mountgomery, pobawią się w teatr biorąc udział w krótkich inscenizacjach i wcielając się w ulubione postacie z książki, wykonają również prace plastyczne przedstawiające miejsca, którymi Ania się zachwycała i w których lubiła przebywać.

Również młodsi uczniowie zachęcani są do czytania. Aby rozbudzić ich zainteresowanie słowem pisanym, zapraszane są do naszej szkoły znane osoby, które w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapoznają małych czytelników z treściami pięknych bajek tj.: „Drwal i wilk”, „Pali się” J. Brzechwy, „Krowa Matylda nie może zasnąć” oraz „Krowa Matylda na czatach” A. Steffensmeiera, , „Dzielny piesek Tobi” W.  Święcińskiej. Wśród gości, którzy czytali już w murach naszej szkoły, znaleźli się: aktorzy z teatru Art Cinema z Nowego Sącza, p. Piotr Doll, sołtys Lubomierza p.Kamil Wojtyczka, p. listonosz, proboszcz tutejszej parafii o. Piotr Głód.

Wszystkim osobom chętnie włączającym się do naszej akcji bardzo dziękujemy!

red. Małgorzata Kawecka

Posted 2 grudnia 2015 by Natalia in category Uncategorized