Biblioteka
„Moje święta w świecie książek” – Konkurs biblioteczny !
~~~~~~~~
~~~~~~~
Witajcie w bibliotece!
Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów kl.1. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie pierwszoklasistów do wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. I choć większość dzieci już od dawna regularnie odwiedza bibliotekę, to oficjalne przyjęcie do grona miłośników książek miało miejsce dopiero w dniu pasowania. W tym roku był to dzień 21 lutego 2023 r.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania uczniów i zaprezentowania zbiorów zgromadzonych w wypożyczalni. Dzieci zostały zapoznane z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczeń oraz prośbami jakie ma do nich książka. Pierwszoklasiści wprowadzani w tajemniczy i magiczny świat bajek musieli wykazać się znajomością bohaterów i tytułów znanych baśni oraz rozwiązać łamigłówki matematyczne. Zagadki ukryte w bibliotece przez mola książkowego zostały rozwiązane na szóstkę.
Po zaliczeniu wszystkich zadań pierwszaki w obecności wychowawczyni p. K. Wojtyczki złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy uczeń otrzymał zakładkę i pakiet książeczek „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” w ramach kampanii ogólnopolskiej „Mała książka – wielki człowiek”. Na zakończenie nowo pasowani czytelnicy wypożyczyli sobie książki do domu i zobowiązali się często odwiedzać bibliotekę.
Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece.
red. G. Kołodziejczyk
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Józefa
w Lubomierzu
Kwota przyznanego wsparcia : 2 500,00 PLN.
Kwota wkładu własnego : 625,00 PLN.
Liczba zakupionych nowości : 227.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytetu 3: „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych” oddziały przedszkole otrzymały środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 227 książek. Poza zakupem nowości, wychowawcy wraz z dziećmi z oddziałów przedszkolnych realizowali działania promujące czytelnictwo.
Zadania w ramach realizacji NPRCz:
1.Zasięgnięcie opinii w sprawie zakupu książek:
Pierwszym etapem realizacji NPRCz była diagnoza środowiska przedszkolnego oraz analiza recenzji i blogów książkowych: fundacji „Cała Polska czyta Dzieciom”- książki ze Złotej listy, portalu internetowego „Czas dzieci”, „Rodzinne czytanie” – przewodnik po dobrych książkach. Na podstawie takiej diagnozy stworzona została lista książek, które powinny pojawić się w naszej bibliotece.
- Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi
a)planowanie zakupów książek
Po rozpoznaniu zainteresowań i potrzeb czytelniczych dzieci przez bibliotekarza szkolnego oraz bibliotekarza Biblioteki Publicznej Filia w Lubomierzu zostały zakupione bogato ilustrowane nowości wydawnicze.
- b) wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo:
W ramach współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Lubomierzu wymieniono informacje na temat planowanych zakupów, zdobyto informacje w zakresie zgromadzonych zbiorów, aby ich nie dublować, wymieniono informacje o wydarzeniach promujących czytelnictwo.
3.Spotkanie z rodzicami nt. promowania czytelnictwa w domu:
- pogadanka na spotkaniu z rodzicami, ulotki.
- artykuł na stronie szkoły Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? https://sp1lubomierz.pl/?page_id=57
- Wydarzenia promujące czytelnictwo organizowane w ramach programu:
- Wycieczka do pracowni reklamy PR-PRINThttp://sp1lubomierz.pl/?page_id=40337
- Dzień Głośnego Czytania 29.09.2022 r. http://sp1lubomierz.pl/?page_id=40657
- Wizyta w Bibliotece Publicznej Filia w Lubomierzu – 7 października 2022 r. – spotkanie z panią bibliotekarką, słuchanie czytanych utworów, oglądanie książek, rozmowa na temat pracy bibliotekarza oraz funkcjonowania biblioteki publicznej.
- Wizyta w szkolnej bibliotece w SP nr1 w Lubomierzu http://sp1lubomierz.pl/?page_id=40337 – zapoznanie dzieci z regulaminem biblioteki, prezentacja nowości wydawniczych, czytanie dzieciom wybranych fragmentów, rozmowy na temat przeczytanej lektury.
- Spotkanie autorskie z krakowskim poetą – panem Michałem Wojciechem Zabłockim – warsztaty literackie, twórczość poety, słuchanie czytanych utworów – https://sp1lubomierz.pl/?p=41725.
- Udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Sączu Filia w Limanowej na stworzenie własnego lapbooka „Bohaterowie przedszkolnej biblioteczki”: http://sp1lubomierz.pl/?page_id=40337
- Występ teatralny dzieci przedszkolnych pt. „Witajcie w naszej bajce”. http://sp1lubomierz.pl/?page_id=40260
- Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem zakupionych książek:
- opracowanie regulaminu „Kodeksu małego czytelnika”,
- słuchanie audiobooków o tematyce zimowej i o zwierzętach,
- zilustrowanie bajki pt. „Trzy świnki” – wystawa prac w sali,
- „Południowe czytanki” – codzienne czytanie bajki, rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu,
- zorganizowanie w każdej sali przedszkolnej „Kącika książki”. Miejsca, w którym znajdują się/zostały wyeksponowane książki zakupione w ramach programu. wykonanie z dziećmi prac plastycznych -pacynek poznanych bohaterów z zakupionych książek z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu,
- czytanie zakupionych książek przez gości, nauczycieli, rodziców oraz uczniów w oddziałach przedszkolnych.
- samodzielne oglądanie przez dzieci książeczek udostępnianych w Kącikach książek.
- Wnioski z realizacji programu.
- Program zintegrował różnorodne działania wokół promocji czytelnictwa w przedszkolu i w środowisku lokalnym.
- Współpraca z biblioteką publiczną wpłynęła na rozwój zainteresowań i potrzeb czytelniczych.
- Przedszkolne „Kąciki książek” w salach zostały wzbogacone o nowe pozycje książkowe, które zachęcają dzieci do sięgania po słowo drukowane.
- Dzieci miały szansę m. in. wziąć udział w ciekawych zajęciach i projektach, odwiedzić biblioteki oraz wysłuchać utworów czytanych przez zaproszonych rodziców i starszych kolegów.
- Oddziały przedszkolne wzięły udział w programie promującym czytelnictwo „Czytanie ma moc”.
~~~~~~~~
Jak zachęcić dziecko do nauki czytania?
Czytanie książek w młodym wieku to nie tylko świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności, ale także na wzbogacenie słownictwa i naukę poprawnego używania języka. Z tego względu warto, aby maluchy jak najszybciej opanowały tę sztukę i korzystały z jej dobrodziejstw.
Nauka czytania dla niektórych dzieci może być ekscytującym przeżyciem, inne zaś mogą starać się jak najbardziej odsunąć w czasie cały proces. W drugim przypadku rodzice powinni pomóc maluchowi przebrnąć przez pierwsze trudności. Na początek warto zacząć od rozmowy o tym, że nauka czytania jest normalnym etapem, przez który przechodzi każdy. Należy motywować pociechę, ale do niczego jej nie zmuszać. Podczas nauki czytania dobrze jest zacząć od krótkich lektur, najlepiej z wielkimi literami, które łatwiej przyswoić.
Zachęcam by w celu nauki czytania i rozwijania pasji czytelniczych u dzieci skorzystać z książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dostępnych w oddziałach przedszkolnych!
Rozstrzygnięcie konkursu walentynkowego!
Z okazji Walentynek uczniowie klas I-III przygotowali piękne prace, które wzięły udział w konkursie na Walentynkę z życzeniami dla biblioteki szkolnej.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
Miejsce I:
- Szymon O. kl. III,
- Eliza W., Julia K., Jacek O., Jakub Z. kl. II
- Hubert B. i Antoni K. z kl. I
Miejsce II:
- Weronika M. kl. III
- Blanka B., Kamil Z., Justyna K., Igor B., Julia Ł., Jarosław K. z kl. II
- Natalia F. i Wojciech P. z kl. I
Invalid Displayed Gallery
~~~~~~~~
~~~~~~~~
Sprawdź regulamin korzystania z biblioteki w czasie pandemii koronawirusa SARS COV-2
~~~~~~~~
Sprawozdanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
~~~~~~~~
Zapraszamy na kiermasz książki.
W szkole prowadzimy kiermasz książek, na którym każdy znajdzie coś dla siebie: najmłodsi – ulubione bajki i książki z naklejkami – ekspozycja książek w bibliotece szkolnej, starsi uczniowie repetytoria i poradniki – ekspozycja dolny korytarz przy wejściu głównym.
Jest też coś dla rodziców – ciekawy asortyment poradników kulinarnych (dolny korytarz przy wejściu głównym).
Serdecznie zapraszamy do zakupu i zamówień książek!
Zakup książek bezpośrednio w bibliotece szkolnej u bibliotekarza.
Jednocześnie zapraszamy na Wirtualny Kiermasz Książki.
- Wejdź na stronę Księgarni Tuliszków:
- Zamów książki dla siebie.
- Wpisz kod M.LIM.LUBOM.S1
Od każdego zamówienia księgarnia przeznacza 15 %
na gratisowe książki dla naszej placówki!!!
Invalid Displayed Gallery
~~~~~~~~
„Mała książka – wielki człowiek”
Już kolejny rok nasza szkoła bierze udział w kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki. Poprzez działania promocyjne w telewizji, radiu, Internecie instytut zachęca rodziców, dziadków i opiekunów do tzw. czytania generacyjnego i przypomina o roli książki w życiu dziecka.
Czytaj dziecku!
Czytaj dziecku codziennie, ale nie zapominaj, JAK CZYTASZ! Baw się czytając. Czytaj z przejęciem i zwracaj uwagę na reakcje DZIECKA . Zapraszamy do obejrzenia pierwszej i drugiej części cyklu “Jak czytać dzieciom?”.
https://youtu.be/yjAKtVCgevY
https://youtu.be/-YqIAhQF1UA
~~~~~~~~
~~~~~~~~
Biblioteka, to siłownia dla mózgu!!!
Według Barrego Zuckermana, który w 1989 r. wprowadził do standardu pracy pediatrów w Boston Medical Center namawianie rodziców do regularnego głośnego czytania dzieciom już w okresie niemowlęctwa stwierdzamy, jak ważne jest czytanie już od narodzin. Profesor Zuckerman podkreśla, że „dzieci rodzą się z uformowanymi neuronami, jednak połączenia synaptyczne między nimi w dużym stopniu wypracowywane są po narodzinach, osiągając szczytowy rozwój w wieku trzech lat”. Mózg człowieka właśnie w okresie do 3 roku życia rozwija się najszybciej i tym prężniej, im lepiej jest stymulowany. Zuckerman wykazuje, że mózg dziecka najbardziej podatny jest na stymulację, jeśli słyszy głos rodziców siedzących obok lub (co najlepsze) trzymających je w ramionach – wtedy dziecko czuje się bezpieczne. Czytający i rozmawiający ze swoją pociechą rodzic wywiera więc fundamentalny wpływ na rozwój mózgu swojego dziecka. Dzieci, którym rodzice od niemowlęctwa czytają książki, już w wieku 3 lat rozumieją dwukrotnie więcej słów niż dzieci, którym nikt nie czyta.
Szczególnie teraz, w sytuacji izolacji możemy wykorzystać nadmiar wolnego czasu nie tylko na robienie zapasów, porządki domowe, rozmowy z bliskimi, zaległe filmy czy seriale, ale także, a może przede wszystkim na czytanie książek. Dla własnej przyjemności, ale i korzyści dla naszych dzieci.
Serdecznie zapraszam do korzystania ze zbiorów biblioteki zwłaszcza że wzbogaciła swe zbiory o liczne pozycje książkowe pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
~~~~~~~~
8 – 15 maja – Tydzień Bibliotek
Tegoroczny Tydzień Bibliotek mija pod hasłem ,,Znajdziesz mnie w bibliotece”. W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie mnóstwo nowości.
Najmłodszych zapraszamy do wypożyczalni już teraz, starszych – po powrocie do szkoły – od 17 maja.
Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszam do obejrzenia prezentacji:
https://www.youtube.com/watch?v=xwQHVbjpisY
~~~~~~~~
Wyniki konkursu „Czytam sobie – czytam Tobie. Dzieci tworzą audiobooki.” – nagrania:
~~~~~~~~