czerwiec 14

XIII Gorczańskie Spotkanie ze Świętym Janem Pawłem II w Lubomierzu – Rzekach

Organiza???????????????????????????????torami uroczystości byli: Urząd Gminy Mszana Dolna, Dziekan Dekanatu Mszana Dolna, Parafia Rzymskokatolicka w Lubomierzu, Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2  w Lubomierzu, OSP Lubomierz, Sołectwo Lubomierz, Gorczańskie Park Narodowy. Honorowy patronat nad tą uroczystością objął Jego Eminencja Ksiądz abp Marek Jędraszewski.

Tegoroczne spotkanie „Na ogrodach” odbyło się w blasku słońca i ciepłej atmosferze. Pierwszym punktem uroczystości było złożenie przez delegacje wiązanek kwiatów przy Papieżówce. To czas na refleksje i wspomnienie Jana Pawła II. Otaczająca przyroda pomaga w skupieniu się i w oderwaniu od zgiełku tego świata. Złożenie kwiatów w tym szczególnym miejscu upamiętniającym Papieża Polaka, sprzyjało modlitwie, która może osiągnąć pełnię, jak mówił Jan Paweł II, gdy staje się w niej obecny sam Bóg.

Tymczasem na polanie „Na ogrodach” tłumnie zebrali się wierni, aby o godzinie 15.00 odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Poprowadził ją Proboszcz tutejszej parafii O. Piotr Głód. Przed rozpoczęciem modlitwy O. Piotr zwrócił uwagę na szczególną datę – 13. dzień miesiąca. Dlaczego? Objawienia Matki Bożej w Fatimie miały miejsce 13 dnia kolejnych miesięcy, począwszy od maja do października 1917 roku, 13 maja 1981 roku miał miejsce zamach na Jana Pawła II. W tym roku świętujemy stulecie Objawień w Fatimie i spotykamy się tutaj w Lubomierzu – Rzekach również po raz 13. To nie są zbiegi okoliczności – mówił Proboszcz – dla Boga nie ma przypadków. W swojej nawiązał do Homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Fatimie.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego nastąpiło poświęcenie ornatu z wizerunkiem Jana Pawła II, będącego darem od mieszkańców Lubomierza – Rzeki.

Po skupieniu przyszedł czas na śpiew i taniec. Dzieci z Zespołu Śwarni Lubomiyrzanie, działającym przy Szkole nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu, przygotowane przez panie Katarzynę Wojtyczkę i Dorotę Wcisło, pięknie zaprezentowały się w programie „Słowo do nieba”. Ukazały przy tym jak radosny winien być chrześcijanin. Z uśmiechem na twarzach  i śpiewem na ustach modliły się do Papieża – Polaka. Występ zakończył się wspaniałą puentą: „Wielkość Papieża dobrocią się mierzy, bo do grona Wielkich Jan Paweł II należy.

Następnie konferansjer Józefa Nachman poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy Mszana Dolna Pana Bolesława Żabę. Wójt powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości oraz turystów wędrujących szlakami Jana Pawła II.

O godzinie 16.00 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana, podczas której dziękowano za dar kanonizacji Ojca Świętego. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Dziekan Marek Wójcik z Niedźwiedzia. Wspominając postać Wielkiego Polaka szczególna uwagę zwrócił na związek Jana Pawła II z Matką Bożą Kalwaryjską, Czarną Madonną i Matką Bożą Fatimską. Oprawę liturgii sprawowała Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej, której kapelmistrzem jest Michał Mysza oraz chór parafialny „Jutrzenka” z Lubomierza wraz z „Małymi muzykantami”.

Po tej części uroczystości przyszedł czas na poczęstunek. Przygotowali go rodzicie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu. Regionalne potrawy zachwyciły niejedno podniebienie.

Uczestnicy Spotkania zabrali do domów wiele wrażeń. Dzięki atmosferze jaka tu panowała  i gościnności z jaką zostali tu przyjęci zapewne wrócą tu za rok, by znów upamiętnić, tak bardzo ukochanego przez ludzi,Wielkiego Polaka Jana Pawła II.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 14 czerwca 2017 by Natalia in category Uncategorized