Wrzesień 27

Wizyta w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu

??????????Uczniowie klasy IV wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom” realizowanym wspólnie przez Państwową Straż Pożarną  i PZU.  Celem tego projektu jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem. Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane były sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. 

Uczniowie mogli uzupełnić i wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dowiedzieli się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Ćwiczenia praktyczne pozwoliły im zapoznać się z informacjami znajdującymi się na znakach ewakuacyjnych, które można spotkać w wielu obiektach użyteczności publicznej. Poznali elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego.

Wycieczkowicze korzystali z sali edukacyjnej „Ognik”. Imituje ona mieszkanie składające się z pokoju, łazienki, kuchni i przedpokoju. Powstała ona w ramach rządowego projektu „Bezpieczna+”. Ratownik uczył między innymi co może stać się w przypadku niewłaściwego użytkowaniu kuchenki gazowej, a także w łazience, w której znajduje się piecyk gazowy. Wiadomo, że urządzenia te mogą ulec awarii i przez to mogą stać się groźne dla zdrowia. Tłumaczył, dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki. W mieszkaniu znajdował się kominek oraz tlące się z powodu przeciążenia instalacje elektryczne. Strażak pokazał, jak gasić palący się olej w naczyniu znajdującym się na włączonej kuchence gazowej, a także pożar, który powstał od pozostawionego włączonego żelazka. Uczestnicy ćwiczyli także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Największą atrakcją była prezentacja samochodów strażackich. Uczestnicy mogli wejść do wozu strażackiego, założyć elementy stroju strażaka.

Na ścianach „Bezpiecznego Domu” zagościły Niestraszki – postaci znane z kampanii PZU, które zachęcają dzieci, aby dbały o bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że Niestarszkowe rysunki poprawiły świadomość naszych dzieci na temat pożaru co wpłynie na prawidłowe zachowania, gdy przyjdzie zmierzyć się im z prawdziwymi zagrożeniami.

 Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymał certyfikat „Dzielny Mały Strażak” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

red. Ewa Drabik

Galeria zdjęć

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 września 2017 by Natalia in category Uncategorized