listopad 14

Lekcja historii – 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

DSCN207711 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie klasy VII – członkowie grupy teatralnej „Tajemnicza Piętnastka” przedstawili wzruszającą lekcję historii. Był to finalny występ grupy kończącej innowację pedagogiczną pt. „Teatr to nie tylko maski i kostiumy. Teatr to życie tętniące na scenie”.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście: o. Piotr Głód – proboszcz parafii, p. Danuta Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Młodych Talentów z Lubomierza, uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami z Zespołu Szkoły i Przedszkola nr 2 w Mszanie Górnej oraz rodzice uczniów naszej szkoły.

Aktorzy w kilku scenkach opowiedzieli o utracie niepodległości, zaborach, i o radości ze wskrzeszenia Polski w 1918 roku. Na scenie zostały odwzorowane wydarzenia z przeszłości. Byliśmy świadkami kolejnych rozbiorów Polski, zniewolenia Polski poprzez zakucie w kajdany Orła symbolu wolności. Ze łzami w oczach patrzyliśmy, jak matka żegna swojego syna, który wyrusza na wojnę. Czuliśmy jej ból i strach, że być może widzi go po raz ostatni. Znaleźliśmy się w szkole w zaborze pruskim. Braliśmy udział w proteście dzieci wobec nauki religii w języku niemieckim. Widzieliśmy w ich oczach strach i niepewność a przede wszystkim wielką odwagę. Podziwialiśmy męstwo żołnierzy, którzy zostawiali swoje rodziny i szli na wojnę. Składali przysięgę, że będą bronić Polski „… do ostatniej kropli krwi”. Uczniowie poprzez modlitwę nad symboliczną mogiłą i zapalenie zniczy przypomnieli nam, że musimy pamiętać o tych, którzy zginęli oddając życie za wolność naszej Ojczyzny. Pamięć minionych dni przywoływały również prezentowane pieśni patriotyczne. Na zakończenie, na cześć wolnej Ojczyzny dziewczynki wykonały taniec z flagą.

Starannie dobrane stroje, realistyczna dekoracja pozwoliły w pełni przenieść się nam w tamte wydarzenia. Publiczność z zaciekawieniem obejrzała przedstawienie. Na twarzach widzów nieprzerwanie dostrzec można było zainteresowanie przekazywanymi treściami.

Mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a Ojczyźnie miłość. Niech słowa św. Jana Pawła II wielkiego Polaka, patrioty będą naszym mottem: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości”.

red. Ewa Drabik

Zapraszamy do obejrzenia filmu z przedstawienia

Posted 14 listopada 2017 by Natalia in category Uncategorized