grudzień 19

Zrobilimy strasny zgruk, jak my sie skoroźliwie zabrali do roboty – warsztaty z Zagórzańską czytanką

20171212_134849Dużym bogactwem naszej wsi jest tradycja, która w obecnych czasach często miesza się z nowoczesnością. Aby ocalić od zapomnienia elementy lokalnej kultury ludowej trzeba uświadamiać dzieci o naszych korzeniach. Dlatego w naszej szkole organizowane są różne działania, które nawiązują do przeszłości naszej małej ojczyzny. 12. 12. 17 r., w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu, zorganizowano warsztaty z Zagórzańską czytanką dla uczniów z kl. IV-VII, należących do zespołu Śwarni Lubomiyrzanie. Na zajęcia zaproszono autorów książki: p. prof. Annę Mlekodaj i p. Łukasza Zapałę. Na początku opowiedzieli o pomyśle, dzięki któremu powstała czytanka napisana gwarą, a następnie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych i prowadzonych przez Katarzynę Wojtyczkę. Ponieważ zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia zadania dotyczyły tekstu Świniobicie, który przeczytał uczniom p. Łukasz. Po wysłuchaniu czytanki uczniowie w grupach walczyli o zwycięstwo zdobywając punkty, dzięki wykonywaniu kolejnych poleceń (tłumaczenie niezrozumiałych wyrazów gwarowych, odpowiedzi dotyczące zrozumienia tekstu, układanie piosenki z wylosowanym wyrazem, czy wykonywanie ilustracji do czytanki). Wszyscy „bawili” się znakomicie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i aktywni. Pochwały ze strony ekspertów mobilizowały ich jeszcze bardziej. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody zakupione przez prowadzącą.

Była to lekcja, która uświadomiła wszystkim, jak ważna jest nasza przeszłość, dzięki której istniejemy. Uczniowie zrozumieli, że niektóre słowa używane przez naszych dziadków na co dzień, dzisiaj brzmią jakby były mówione w innym języku. Czytanie ze zrozumieniem tekstu gwarowego było nie tylko ciekawe ale pozwoliło na rozwijanie umiejętności językowych, muzycznych i plastycznych. Z pewnością każdy z uczestników już wie, co to jest: zgruk, kuwac, nolepa, skoroźliwie, hereśt itp.

Po skończonych warsztatach była możliwość zakupienia Czytanki zagórzańskiej oraz wymiany zdań, podczas której zarówno goście jak i uczniowie okazywali swoje zadowolenie wspólnie przeżytymi chwilami.

Dziękujemy autorom książki, że przyjęli nasze zaproszenie. Dzięki nim mamy tekst zachowujący naszą przeszłość, tradycję i obyczaje oraz dający możliwość prowadzenia ciekawych zajęć, które z pewnością powtórzymy niejednokrotnie z innymi czytankami, ponieważ uczniowie już pytają o następne…

red. Katarzyna Wojtyczka

Posted 19 grudnia 2017 by Natalia in category Uncategorized