kwiecień 5

Spotkanie z Policjantami

??????????5 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu miało miejsce spotkanie  uczniów  ze starszym sierżantem Iwoną Pawlik i starszym sierżantem Dariuszem Cibą z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Na spotkanie zostali również zaproszeni rodzice uczniów naszej szkoły.

Tematem, który był poruszany, były prawa i obowiązki uczniów oraz rodziców, jak również cyberprzemoc.  Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – klasy IV-V oraz klasy VI-VII. Starszy sierżant Dariusz Ciba przeprowadził pogadankę w klasach młodszych. Po raz kolejny został tu poruszony problem cyberprzemocy. Niestety jest to sprawa nadal aktualna, która może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczniowie zostali przestrzeżeni przed niebezpieczeństwami, które czyhają na nich w sieci. Poinstruowano ich również jak się przed nimi bronić, gdzie szukać pomocy.

Starszy sierżant Iwona Pawlik przeprowadziła rozmowę z uczniami klas VI-VII. Położyła nacisk na prawa i obowiązki uczniów oraz rodziców. Uświadomiła starszym uczniom, że od momentu ukończenia trzynastu lat to oni odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje, a nie rodzice. Mówiła o odpowiedzialności karnej w świetle obowiązujących przepisów. Uczniowie zostali poinformowani jakie czyny są karalne, jak należy się zachować, jeżeli jest się świadkiem przestępstwa, jak również jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości stosuje się wobec nieletnich.

Uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, portali społecznościowych, jak również zagrożeń związanych z wiekiem dorastania. Omówione zostało jak należy dbać o własne bezpieczeństwo.

Na koniec spotkania uczniowie podziękowali przedstawicielom Policji za ciekawą prelekcję.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 5 kwietnia 2018 by Natalia in category Uncategorized