kwiecień 10

Egipt okiem podróżnika

??????????05 kwietnia 2018 r. w naszej Szkole odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem Panem Marcinem Janikiem. Tematem spotkania był „Egipt – nie tylko piramidy”. W spotkaniu uczestniczyły klasy I-III oraz IV-VII. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o Egipcie.

Na początku podróżnik przypomniał podstawowe informacje o kraju dotyczące położenia, religii, sytuacji politycznej oraz warunków klimatycznych. Przybliżył nam informacje na temat geografii miasta, zabytków dwóch kultur muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Ciekawym punktem wykładu było przybliżenie procesu mumifikacja ciał. W planie nie zabrakło tematów dotyczących sposobu i budowy piramid w Gizie, Sak karze i Dacharzu. Egipt to państwo w północno – wschodniej Afryce. Graniczy z Izraelem, Sudanem, Strefą Gazy i Libią. Oficjalna nazwa państwa to Arabska Republika Egiptu. Kraj kojarzony jest przede wszystkim z okresem Starożytnego Egiptu – piramidami i żyjącymi w tym czasie faraonami, a także z największą na świecie gorącą pustynią Saharą. Stolicą Egiptu jest Kair, który jest największym miastem Egiptu a także największy miastem Afryki i Bliskiego Wschodu. Kraj ten charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunków zwierząt. Wiele z nich przystosowało się do ekstremalnych warunków życia panujących na pustyni.

Zaciekawienie uczestników prelekcji wzbudziła rafa koralowa, a także świat piramid. W Egipcie każdy, kogo było na to stać był mumifikowany. Gdy umierał faraon, jego rodzina starała się, by niczego mu nie zabrakło w życiu pozagrobowym. Do grobowca wkładano złoto, meble, szaty itp. Program był bogaty w liczne informacje, które uczniowie będą mogli wykorzystać na lekcji historii i geografii. Cała prezentacja była wzbogacona w  liczne zdjęcia i pamiątki z wyprawy. Uczniowie z wielkim skupieniem wysłuchali prezentacji pana Janika, któremu dziękujemy za przybliżenie historii, kultury, świata roślin i zwierząt Egiptu. Czekamy na kolejne spotkania i ciekawe opowieści z kolejnej pasjonującej wyprawy Pana Podróżnika.

red. Grażyna Dawiec
Anna Niżnik