kwiecień 30

Mówił milczeniem…, czyli historia świętego Józefa, przedstawiona przez uczniów naszej szkoły

???????????????????????????????26 kwietnia był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Wszyscy ubrali się odświętnie, by uczcić św. Józefa-patrona naszej szkoły. Rankiem uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zajęli się pracą plastyczną, która miała obrazować postać tego niezwykłego świętego. Następnie społeczność szkolna, nauczyciele, rodzice i pracownicy prowadzeni przez Poczet Sztandarowy, udali się na mszę świętą, którą odprawił Proboszcz naszej parafii O. Piotr Głód. Podczas homilii przypomniał, że św. Józef czczony jest dwukrotnie w ciągu roku: 19 marca – jako Oblubieniec Matki Bożej, a 1 maja – jako patron ludzi pracujących, który jest właśnie opiekunem lubomierskiej jedynki. Oprawę liturgii przygotowała siostra Elżbieta Ciebiera. Piękne pieśni śpiewane przez scholę oraz czytania ministrantów nadały mszy podniosłego charakteru.

Dalsze świętowanie odbyło się w szkole. Pani Dyrektor Jadwiga Baran-Stożek powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Mszana Dolna- p. Bolesława Żabę, Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty p. Małgorzatę Lenartowicz, Ojca Proboszcza Piotra Głoda,  emerytowanych nauczycieli naszej placówki: p. Danutę Kowalczyk, p. Marię Bugajską,p. Annę Malarz, p. Marię Dudzik oraz przedstawicieli Rady Rodziców na czele z p. Ireną Nachman.

W dalszej kolejności nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu historycznego, którego tematyka związana była ze zbliżającą się rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wzięli w nim udział uczniowie klas starszych( V-VII). Swoim zapałem do zgłębiania dodatkowej wiedzy na temat historii swojej ojczyzny, pokazali jaką postać może przybierać współczesny patriotyzm. Zwycięzcom zostały rozdanie dyplomy i nagrody.

Następnie Dyrektor Szkoły zaprosiła na występ przygotowany przez uczniów należących do kółka Folk-Art. Ponieważ na kartach pisma św. nie znajdujemy ani jednego słowa, które wypowiedziałby opiekun Jezusa i Maryi, była to Pantomima o św. Józefie. Opowiadane przez narratora kolejne sceny z jego życia, pokazane gestem i mimiką, przeplatane piosenkami śpiewanymi i granymi przez chór anielski oraz tańcem w ich wykonaniu, przypomniały naszego patrona, który milczał, ale powiedział tak wiele: czynami, troską, pracą, odpowiedzialnością, siłą… Rekwizyty, stroje oraz scenografia dały obraz fragmentów z jego życia, począwszy od poznania, bycia świadkiem narodzenia Jezusa, przez ofiarowanie, ucieczkę i powrót do Egiptu, znalezienie Jezusa w świątyni, a skończywszy na jego śmierci i byciu świętym. Niezwykłe cechy naszego opiekuna wyeksponowane przez występujących, uświadomiły wszystkim, jaki był wielki w swej prostocie i posłuszny Bogu. Widownia z zachwytem patrzyła na grę aktorską, nagradzając wykonawców gromkimi brawami. Słowa pochwały płynące z ust gości nagrodziły trud włożony w przygotowanie uroczystości.

Na koniec zaproszono gości na pyszny poczęstunek przygotowany przez panie kucharki. Siedząc przy pięknie udekorowanych stołach, biesiadnicy dzielili się wrażeniami po obejrzanym występie, wspominając postać św. Józefa, stojącego na czele wszystkich świętych jako; cichego, roztropnego, pracowitego, mężnego, pobożnego, wiernego, ufnego, troskliwego…

red. Katarzyna Wojtyczka

Posted 30 kwietnia 2018 by Natalia in category Uncategorized