Listopad 13

100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzone w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu

???????????????????????????????Odzyskanie przez Polskę niepodległości zawsze było ważnym świętem dla Polaków, 11 listopada zajmował szczególne miejsce w naszych sercach. W tym roku data ta nabrała jeszcze donioślejszego charakteru, bowiem obchodzimy 100. rocznicę odrodzenia naszego kraju. W tak szczególnym czasie wracamy myślami do tamtych wydarzeń, do tamtych dni. Wspominamy bohaterów, którzy przelewali krew i oddawali życie, byśmy mogli dziś cieszyć się pięknem naszej Ojczyzny i żyć w niej godnie, spokojnie i bezpiecznie.

Włączając się w szereg działań, jakie podjęto w celu uczczenia tego dnia, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubomierzu, pod kierunkiem nauczycieli, zadbali o to, by 9 listopada był poświęcony historii naszego kraju. Od rana czuło się podniosły charakter tego dnia. Uczniowie ubrani na galowo, przystroili swoje stroje biało – czerwonymi kotylionami. Gościem honorowym miał być urodzony w Lubomierzu p. Józef Kowalczyk, weteran wojenny walczący pod dowództwem generała Andersa, bohater walk o Monte Cassino, który w wieku 94 lat powrócił do Polski. Niestety, z przyczyn zdrowotnych, pan Józef nie dotarł do Lubomierza. Wcześniejsza wizyta nauczycielek historii z naszej szkoły w obecnym domu pana Józefa i udzielenie przez niego wywiadu, umożliwiły przybliżenie uczniom jego postaci. W najbliższym czasie również zostaną uczniom zaprezentowane materiały udostępnione przez pana Kowalczyka, m.in. zdjęcia z jego młodości, zdjęcia medali, odznaczeń, dokumentów. Akademia, która miała miejsce tego dnia, zgromadziła uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców. Wysłuchano w skupieniu montażu słowno – muzycznego, który opiewał o bohaterach, ich zmaganiach z okrutnym losem oraz o zwycięstwach, chwale i radości. Zostały przypomniane ważne daty i postacie historyczne oraz sylwetki ludzi, którzy na przestrzeni przeszło stu lat, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wymowę słów, które padły podczas występów, podkreślił taniec. Najpierw można było podziwiać pląsy wolnej Polski, które zostały brutalnie przerwane przez złowrogie czarne postacie – Rosję, Austrię i Prusy. Zniewoliły one naszą Ojczyznę, zakuły ją w łańcuchy. Po długiej walce Polska wyzwoliła się spod jarzma oprawców i znów mogła zachwycać swoim tańcem wolności. Na koniec uczennice wykonały pełen emocji taniec z biało – czerwonymi flagami. Występujący otrzymali gromkie brawa od publiczności.

O godzinie 11.11 wszyscy obecni zaśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski. Było to niezwykłe przeżycie, niesamowita świadomość tego, że śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego” znaleźliśmy się w gronie 22 tysięcy szkół, wśród 4,6 mln uczniów i 450 tyś, nauczycieli, którzy tak właśnie wyrażali swój patriotyzm.

red. Małgorzata Kawecka

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 13 listopada 2018 by Natalia in category Uncategorized