Luty 3

Zanurzyliśmy się w cudownym śnie Klary!

29 s962_800_400tycznia 2019 r. uczniowie z klasy 7 i 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Opery Krakowskiej. Naszym celem było obejrzenie spektaklu „Dziadek do orzechów”. Niektórzy zetknęli się z baletem pierwszy raz w swoim życiu. Baśń o „Dziadku do Orzechów i Królu Myszy” napisał w 1816 r. niemiecki poeta, pisarz, muzyk i malarz w jednej osobie E.T.A. Hoffmann. Jej francuska adaptacja pióra Aleksandra Dumasa-ojca zainspirowała twórców w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Baletowy kształt baśni powstał w wyobraźni ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, skomponowanie muzyki powierzono Piotrowi Czajkowskiemu, premiera „Dziadka” odbyła się w 1892 r.

Jest to opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie… Klara chce być dorosła, w śnie spełniają się jej marzenia.

Piękna, efektowna muzyka Czajkowskiego stała się natchnieniem dla kolejnych pokoleń artystów baletu. Twórcą naszego przedstawienia jest Emil Wesołowski, wybitny polski choreograf. Przez baśniowe światy poprowadzi widza scenografia, wykorzystująca współczesne techniki komponowania obrazów. Na scenie wiele się dzieje, jesteśmy przenoszeni w różne miejsca, kolejne obrazy opowiedziane są za pomocą innej harmonii, innej gamy barwnej. Duże wrażenie robią bajeczne kostiumy. Wszystko razem sprawia, że zanurzmy się w tym cudownym śnie Klary. Każdy z nas przecież usiłuje zachować w sobie choć cząstkę kolorowego i radosnego dziecięcego świata…

red. Małgorzata Kawecka

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 3 lutego 2019 by Natalia in category Uncategorized