Marzec 10

Spotkanie z Panią Zofią Nachman – świadkiem historii

??????????„Bliskie spotkania z historią – ocalić od zapomnienia”- to projekt o tematyce historycznej realizowany w naszej szkole. Jego ideą jest rozbudzanie zainteresowania historią w jej wymiarze ogólnonarodowym jak i lokalnym. Uczenie szacunku do przodków i ich dokonań. Zachęcanie uczniów do podejmowania samodzielnych działań, poszukiwania „śladów historii” w najbliższej okolicy oraz dokumentowania wspomnień wojennych najstarszych mieszkańców Lubomierza. Uczniowie pogłębiają swoją wiedzę na temat II wojny światowej poprzez realizację wielu interesujących zadań. Dzięki wycieczkom do miejsc pamięci i uczestnictwu w imprezach patriotycznych poznają tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce na terenie ich miejscowości, Gminy Mszana Dolna oraz w gorczańskich lasach. Natomiast zaplanowane spotkania z najstarszymi mieszkańcani Lubomierza, którzy przeżyli wojnę, którzy pamiętają każdy jej moment z najdrobniejszymi szczegółami, pozwolą uczestnikom projektu poczuć tragizm minionych dziejów oraz docenić, co znaczy żyć, dorastać, uczyć się i pracować w wolnej Ojczyźnie.

     Wśród zaproszonych gości, autentycznych świadków historii, była pani Zofia Nachman- 96- letnia mieszkanka Lubomierza, która odwiedziła nasza szkołę 5 marca bieżącego roku. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu pani Zofii uczniowie mogli usłyszeć bardzo osobiste wspomnienia pełne bólu, strachu i niepewności związane z pobytem w więzieniu i obozie pracy, przeszukiwaniem domostw przez Niemców w poszukiwaniu ukrywających się Żydów i pacyfikacją wsi w 1943 roku. Historia pani Zofii ukazała im również, że wartości, takie jak rodzina i wiara w Boga, bardzo pomagały przetrwać ten szczególnie trudny i niebezpieczny okres okupacji niemieckiej i mieć nadzieję na lepsze jutro.

     Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Zofii Nachman, że zechciała podzielić się z nami swoimi przeżyciami wojennymi.

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 10 marca 2019 by Natalia in category Uncategorized