Czerwiec 8

Ogólnopolski Konkurs Historyczny zorganizowany przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej

received_1240591479435557Konkurs miał na celu upamiętnić  75 rocznicę bitwy o Monte Cassino i  był otwarty dla wszystkich polskich uczniów w różnych kategoriach wiekowych. W naszej szkole organizacją oraz przygotowaniem do tego wyzwania zajmowała się Pani Dorota Węgielska. Zostało wysłanych kilka prac plastycznych, a  radość wszystkich była oczywiście ogromna, gdy  dowiedzieliśmy się, że uczennica szkoły w Lubomierzu otrzymała wyróżnienie w konkursie. Blanka Aksamit z klasy IVa wykonała podobiznę legendarnego Misia Wojtka, który pomagał żołnierzom w transporcie i przechowywaniu amunicji. Zdecydowała się na bardzo pracochłonną, ale i efektowną technikę wyklejanki z różnokolorowej bibuły zwijanej w maleńkie kuleczki. Jej wizja słynnego Misia podobno zauroczyła jurorów, a ona sama została zaproszona do Warszawy na uroczystą galę rozdania nagród.

Konkurs zrzeszał wokół siebie wielu znamienitych patronów-min.  Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Premiera, czyli córkę gen. Władysława Andersa, Panią Marię Anders, która zresztą zaszczyciła galę swoją obecnością i osobiście wręczała nagrody wszystkim laureatom oraz wyróżnionym.

Gala odbyła się Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Uroczystość została zorganizowana w niezwykle przyjaznej, a wręcz rodzinnej atmosferze. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej płk Alfred Kabata, który przybliżył główną ideę konkursu i podziękował wszystkim za przybycie. Z kolei  Pani Maria Anders w swoim przemówieniu w bardzo osobisty sposób wspominała ojca, co wywołało wzruszenie wśród wszystkich obecnych. Mieliśmy również okazję posłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żołnierze Września  1939 Garnizonu Dęblin”. Na zakończenie natomiast zostaliśmy poczęstowani żołnierską grochówką.

Blanka,  mimo oczywistej tremy, wspaniale reprezentowała szkołę. Z całą pewnością będzie to wydarzenie długo wspominać, zwłaszcza że Warszawę odwiedziła w towarzystwie rodziny i miała okazję trochę pozwiedzać. Podczas pobytu w stolicy widzieliśmy min. Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście oraz Plac Zamkowy. Miasto zauroczyło nas wszystkich i na pewno kiedyś jeszcze tam wrócimy.

Nagrody otrzymane w konkursie niewątpliwie stanowią cenny dodatek i oczywiście będą fantastyczną pamiątką. Blanka otrzymała przepiękny, dwujęzyczny album pt Artyści Andersa, antologię poezji dotyczącej bitwy o Monte Cassino, wspaniale wydaną książkę o patriotyzmie, zbiór przepisów kulinarnych pochodzących z różnych krajów NATO oraz telefon komórkowy.

red. Katarzyna Aksamit

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 8 czerwca 2019 by Natalia in category Uncategorized