Czerwiec 13

Wycieczka do Gorczańskiego Parku Narodowego

received_433367547444253W piękny czerwcowy dzień razem z dziećmi z oddziałów przedszkolnych wybraliśmy się na wycieczkę do Gorczańskiego Parku Narodowego. Wyprawa ta, miała na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów, a także rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem. Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łące. Słoneczna pogoda, piękno natury wywołały w uczestnikach wycieczki wspaniały nastrój . Mali przyrodnicy poznawali za pomocą różnych zmysłów rośliny i zwierzęta łąkowe. Obserwowali przez owady (mrówki, pająki, biedronki, motyle, trzmiele, pszczoły). Słuchali wydawanych przez nie dźwięków, obserwowali rzeczywisty wygląd ślimaka. Rozpoznawali i nazywali wybrane rośliny ( koniczynę, jaskry, mlecze, stokrotki, niezapominajki oraz różne gatunki traw). Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się życiu na łące, uczyły się dostrzegać piękno przyrody, uświadomiły sobie konieczność jej ochrony oraz utrwaliły wiadomości dotyczące obecnej pory roku. Dodatkową atrakcją dla dzieci był znajdujący się tam szałas „Papieżówka”. Wybudowano go w latach 60. XX wieku na polance nazywanej „Do Grabca”. Początkowo służył robotnikom leśnym pracującym na pobliskiej składnicy drewna. Należał do Nadleśnictwa Kamienica a potem, po reorganizacji Limanowa. Kardynał Karol Wojtyła spędził w tym szałasie dwa tygodnie w lipcu 1976 r. Rozmyślał, czytał, notował, a także wędrował po górach. Ponieważ był to deszczowy lipiec i przy szałasie utworzyło się błoto – dla wygody ułożył przed wejściem „bruk” z kamieni wydobytych z pobliskiej Kamienicy. Dzięki uprzejmości pana leśniczego Gomułki mogliśmy wejść do środka szałasu i obejrzeć go z bliska.

To była bardzo ciekawa lekcja przyrody dla małych podróżników. Kontakt z naturą sprawił wszystkim wiele radości i satysfakcji, dzieci wróciły do szkoły z mnóstwem wrażeń.

red. Renata Ogiela

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 13 czerwca 2019 by Natalia in category Uncategorized