Październik 27

Uczniowie SP nr 1 w Lubomierzu pamiętają o uczestnikach Powstania Warszawskiego

davBohaterON – włącz historię ! – to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Założeniem projektu jest edukowanie Polaków, młodzieży i dzieci, bazując na historiach Powstańców, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz budowanie wrażliwości społecznej.Jednym z działań projektu jest wysyłanie kartek do uczestników walk o Warszawę, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów i nauczycieli. Do tej akcji włączyli się również nasi uczniowie z klasy IV, V i VIII. Wielu z nich wysłało pocztówkę online do konkretnego żołnierza walk o stolicę, inni przygotowali dla Powstańców własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz listy pełne ciepłych słów uznania, podziwu i szacunku dla ich odwagi oraz poświęcenia. Na napisanie podziękowań oraz pamiątkowych kartek o charakterze patriotycznym uczniowie mieli 63 dni – od 1 sierpnia do 2 października, ponieważ tak długo trwało Powstanie. Ten czas poświęcony został również poznawaniu historii II wojny światowej, a przede wszystkim osobistych wspomnień Powstańców Warszawskich, których biogramy umieszczone zostały na stronie BohaterON. Dzięki tym lekcjom uczniowie w aktywny sposób włączyli się w poznawanie historii Polski i stali się częścią wielkiej wspólnoty ludzi pamiętających o tragicznych dziejach naszego kraju i jego Bohaterach.

Wierzymy, że wysłane kartki, laurki oraz listy sprawią nieoczekiwaną radość Powstańcom Warszawskim oraz umocnią w przekonaniu, że pamięć o ich poświęceniu jest nadal żywa, nawet w tak odległych od stolicy zakątkach Polski jak Lubomierz. Teraz czekamy z nadzieją na wiadomości zwrotne od pana Adama ps. „Benon”, pani Aleksandry ps. „Oleńka”, pani Alicji ps. „Kalina” oraz wielu innych bohaterskich Obrońców Warszawy.

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 października 2019 by Natalia in category Uncategorized