Marzec 1

Wizyta w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej

???Dnia 27 lutego uczniowie kl. IV i Va wraz z opiekunami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej do sali edukacyjnej „Ognik”. Sala powstała w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna +”, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów nie tylko w szkole, ale i poza nią. W ramach programu strażacy prowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Dzieci uczyły się jak unikać zagrożeń w swoim otoczeniu, co można w nim poprawić, aby podnieść poziom bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich, a także jak prawidłowo zareagować w przypadku zagrożenia.

Strażacy tłumaczyli dzieciom jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Wybrana osoba musiała skutecznie wezwać służby ratownicze oraz udzielić pierwszej pomocy.

Dzieci poznały zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem. W trakcie zajęć zwracano również uwagę na naszą przyrodę – uczono dbałości o las, wodę czy czyste powietrze. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą strażaków oraz ze sprzętem jaki wykorzystują w swoich działaniach. Największą atrakcją było przymierzanie ubrań strażackich a także wsiadanie do samochodu pożarniczego. Podziwiali zwinność strażaków przy zjeżdżaniu po rurze podczas ogłoszonego alarmu. Dowiedzieli się jaką szkołę należy ukończyć aby zostać strażakiem. Jesteśmy przekonani, że działania realizowane w ramach projektu przełożą się na większą świadomość dzieci na temat zagrożeń oraz poprawę bezpieczeństwa.

red. Ewa Drabik

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 1 marca 2020 by Natalia in category Uncategorized