Maj 19

Obchody 100. Urodzin Jana Pawła II na Papieżówce

IMG_3836Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Równe 100 lat temu! Karol Wojtyła, Lolek, Jan Paweł II, Papież, Wielki Święty… Któż Go nie zna? Był i jest inspiracją dla ludzi na cały świecie. Gdyby żył nadal Jego tort musiałby pomieścić 100 świeczek, cały świat śpiewałby Mu „Sto lat”, najgłośniej zapewne Jego rodacy.

18. maja 2020 r., to data wyryta w sercu każdego wierzącego, który czci  Wielkiego Świętego, będącego w niebie już od piętnastu lat. W ten piękny słoneczny poniedziałek w miejscach związanych z Papieżem odbywały się obchody Jego urodzin. Powiatowi samorządowcy, przedstawiciele Gminy Mszana Dolna i Kamienica, reprezentanci lubomierskich szkół oraz harcerze z Hufca Gorczańskiego ZHP udali się na Papieżówkę, gdzie na polanie w sierpniu 1976 przez dwa tygodnie w szałasie mieszkał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Odbywał dni skupienia i wędrował po Gorcach. Wybrał to miejsce ze względu na oddalenie, spokój, a także dlatego, że znał już Gorce z wcześniejszych wędrówek.

Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Jadwiga Baran-Stożek wraz z uczniami kl.Va: Eweliną Wojtyczką i Maciejem Obajtkiem. Oddali oni hołd Janowi Pawłowi II składając wiązankę kwiatów i znicz obok dużego głazu z pamiątkową tablicą. Znajduje się na niej napis cytujący słowa, które Karol Wojtyła już jako papież Jan Paweł II wygłosił w czasie jednej z pielgrzymek do Polski: „Pilnujcie mi tych szlaków”.

Po oddaniu hołdu przez poszczególne delegacje odśpiewano Barkę, ulubioną pieśń Papieża.

Ponieważ była to niecodzienna uroczystość, szałas „Papieżówka” był otwarty, można było wejść do niego i oglądnąć miejsce, gdzie przyszły Papież mieszkał w spartańskich warunkach.  Wyposażenie ówczesnej chatki stanowił drewniany stół, stołek z pnia drzewa i prycza z gałęzi.

Cisza, spokój, śpiew ptaków, szum rzeki to możliwość skupienia i wyciszenia się podczas modlitwy, która szczególnie w tym dniu unosiła się w powietrzu … Ludzie z różańcami w rękach, z modlitwą na ustach udawali się do „Papieżówki”, by dziękować za Jana Pawła II, za otrzymane za Jego przyczyną łaski i prosić Tego Wielkiego Orędownika w niebie o wstawiennictwo u Boga.

red. Katarzyna Wojtyczka

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 19 maja 2020 by Natalia in category Uncategorized