grudzień 12

„Poznaj Polskę” – Staniątki i Bochnia

IMG_6885W dniu 19 listopada 2021 r. uczniowie kl. I-III wraz z opiekunami w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” odwiedzili Opactwo Benedyktynek w Staniątkach oraz Kopalnię Soli w Bochni. Pierwszym punktem wycieczki było Opactwo w Staniątkach. To jeden z ciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Małopolska oraz atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz sztuki. Dumą opactwa jest przyklasztorny kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha. W kościele tym na uwagę zasługuje kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej. Jest ona tu przedstawiona w dość ciekawy sposób – z siedmioma mieczami wbitymi w serce. To właśnie ona, Smętna Dobrodziejka, jest głównym obiektem kultu w Staniątkach. Dodatkową ciekawostką, z jaką warto się zapoznać w trakcie zwiedzania tego kościoła, jest sala muzealna. Prezentowane są w niej m. in. ciekawe zabytki sztuki sakralnej oraz zabytkowe przedmioty liturgiczne. Całość robi ogromne wrażenie, warto zatem i świątyni, i salce muzealnej, poświęcić nieco więcej uwagi. Odwiedziny tego miejsca uatrakcyjniły innowację pedagogiczną „Jesteśmy chrześcijanami i patriotami”, w której od września aktywnie uczestniczą uczniowie klas I-III. Ostatnim punktem wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni. Uczniowie nigdy nie byli w takim miejscu, więc tym bardziej z zaciekawieniem czekali na przygodę, która rozpoczęła się od zjazdu pod ziemię. Tam cofnęliśmy się w czasie, by wczuć się w rolę górników, którzy w średniowieczu wydobywali sól.  Wspaniałe pokazy multimedialne, trójwymiarowe postaci spowodowały, że uczestnicy chłonęli wiedzę o różnych aspektach związanych z pracą w kopalni. Dużą atrakcją był przejazd podziemnym pociągiem, który pędził w korytarzach kopalni. Byliśmy także w kaplicy św. Kingi i spotkaliśmy się ze Skarbnikiem, który jest dobrym duchem kopalni. Aby wejść do jego siedziby uczniowie powiedzieli wiersz, którego nauczyły ich panie przewodniczki. Skarbnik opowiedział uczniom o swojej pracy i zadawał pytania, na które wspaniale odpowiadali nasi uczniowie. Zostali pochwaleni przez prowadzącego i panie przewodniczki za wzorowe zachowanie i zdobytą wiedzę, co bardzo ucieszyło opiekunki grupy. Na koniec wręczył wszystkim woreczki z solą. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był pobyt w największej z komór-komorze Ważyn, gdzie znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, boisko sportowe i plac zabaw. Tam odpoczęliśmy, posililiśmy się i zagraliśmy w piłkę.

Zarówno odwiedziny Opactwa jak i podziemna przygoda w solnych korytarzach dostarczyła wszystkim niezrównanych wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci…

red. K. Wojtyczka, K. Kolawa, G. Dawiec, D. Wcisło

Posted 12 grudnia 2021 by Natalia in category Uncategorized