Kwiecień 29

BĄDŹMY BEZPIECZNI – spotkanie z policjantem

IMG_20220426_102402Wokół nas istnieje wiele zagrożeń, ale czy wszyscy zdają sobie sprawę, że nieprzemyślane zachowania i bezmyślne żarty mogą wywołać poważne skutki dla nas samych oraz innych osób? Kradzież, niszczenie mienia, nękanie innych, wagary, korzystanie z używek, przesyłanie niedozwolonych filmów czy wpisów internetowych… to tylko mała część czynów, które podlegają karom sądowym. 

25 kwietnia b.r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej mł. asp. Dariuszem Cibą.

Pan policjant przypomniał przedszkolakom najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, o prawidłowym przechodzeniu przez ulicę, właściwym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, konieczności używania fotelików i zapinania pasów podczas jazdy samochodem oraz zachęcił do noszenia elementów odblaskowych.

Uczniom klas I-III prowadzący spotkanie zwracał uwagę przede wszystkim na reguły bezpieczeństwa jakie należy zachować w drodze do i ze szkoły czy też przemieszczając się gdziekolwiek poza miejscem zamieszkania. Przypominał zasady poruszania się po chodniku, a w razie konieczności po ulicy oraz podczas jazdy rowerem.

W kolejnym spotkaniu brali udział uczniowie z klas IV-VI. Głównym tematem było zjawisko cyberprzemocy. Nasz gość scharakteryzował czym jest cyberprzemoc i jak ogromne może wyrządzić szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą takiego zjawiska, jak postąpić będąc świadkiem tej formy przemocy oraz gdzie udać się o pomoc, jeśli stalibyśmy się ofiarą agresji w sieci. Wielokrotnie podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

W zajęciach, które przygotowano dla uczniów klas starszych ( VII-VIII), tematem była odpowiedzialność prawna nieletnich za ich zachowania i działania w różnych miejscach, także w szkole, Głównym celem tego spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami dotyczącymi postępowania w sprawach nieletnich, przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości. Policjant uświadamiał młodzież o grożącym im niebezpieczeństwach, związanych z narkomanią, piciem alkoholu, paleniem papierosów. Poruszył również kwestię dość częstych naruszeń prawa w zakresie jazdy motocyklem czy quadem .

Mamy nadzieję, że to spotkanie wzbogacone o tak ważną wiedzę, dotyczącą   bezpieczeństwa, podniesienia świadomości prawnej oraz wiedzy na temat różnych zagrożeń i sposobów ich przeciwdziałania pozytywnie wpłynie na zachowanie naszych uczniów w szkole i poza nią.

red. Agnieszka Wąchała

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 29 kwietnia 2022 by Natalia in category Uncategorized