Maj 21

Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego

165298101628718 czerwca 2022r. uczniowie klasy 7a i 7b udali się na wycieczkę śladami Józefa Piłsudskiego w powiecie limanowskim zorganizowaną w ramach projektu historycznego pt. „Wybitni dowódcy w historii mojej gminy, powiatu i regionu” realizowanego w naszej szkole. Pierwszym miejscem, które odwiedzili na swoim historycznym szlaku, była Przełęcz Rydza – Śmigłego między Łopieniem a Mogielicą w Chyszówkach. Znajduje się tutaj krzyż oraz obelisk upamiętniające walkę Legionów Polskich w 1914r. pod dowództwem Edwarda Rydza-Śmigłego. 23 listopada 1914 roku legioniści, którzy mieli za zadanie oczyścić przedpole wroga w rejonie Dobrej, pokonali podczas nocnego ataku oddział kawalerii rosyjskiej stacjonujący w Jurkowie. Był to bardzo dobry wstęp do późniejszych walk Legionów Józefa Piłsudskiego u boku armii austriackiej pod Limanową. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej i zwiedzali wystawę prezentującą historię bitwy pod Limanową – Łapanowem w grudniu 1914 roku. Po solidnej dawce wiedzy na temat wydarzeń z okresu I wojny światowej i związku komendanta Józefa Piłsudskiego z historią miasta Limanowa młodzież rozpoczęła grę terenowej przygotowaną przez pracowników muzeum. Uczniowie wcielili się w żołnierzy Józefa Piłsudskiego i ruszyli szlakiem na Jabłoniec, pokonując kolejne zadania. Dzięki zaangażowaniu się w grę i rywalizacji droga na szczyt wzgórza upłynęła szybko i ciekawie. Wkrótce okazało się, że „zwycięstwo” już blisko. Uczniowie osiągnęli cel – dotarli na wzgórze, gdzie rozegrała się bitwa pod Limanową pomiędzy armią austro-węgierską a rosyjską. Panie przewodniczki przedstawiły uczestników starcia, miejsce ataku i zarysowały linie okopów. Zwróciły uwagę na szczególne zasługi węgierskich huzarów i walczących u ich boku ok. 2 tys. legionistów Józefa Piłsudskiego. Bitwa pod Limanową zatrzymała rosyjską ofensywę w kierunku Krakowa i Śląska. Żołnierze, którzy polegli w operacji limanowsko-łapanowskiej, zostali pochowani na cmentarzu wojennym nr 386 na Jabłońcu. To był ostatni przystanek na trasie miejsc pamięci związanych z bohaterem naszego projektu. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i rozdaniem nagród dla zwycięzców gry terenowej.

Poznawanie historii „na żywo” okazało się świetnym pomysłem, który w atrakcyjny sposób przybliżył uczniom postać Józefa Piłsudskiego i jego legionistów oraz pokazał, jak wiele interesujących miejsc znajduje w ich najbliższej okolicy, które warto odkryć, zobaczyć i zapamiętać.

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 21 maja 2022 by Natalia in category Uncategorized