czerwiec 10

Spacer krakowskim szlakiem Tadeusza Kościuszki

1654773037965Tadeusz Kościuszko to bohater dwóch kontynentów i dwóch narodów: Polaków i Amerykanów, któremu szczególnie bliska była idea wolności i niepodległości. To również bohater projektu historycznego „Wybitni dowódcy wojskowi w historii mojej gminy, powiatu i regionu” realizowanego w naszej szkole i współfinansowanego przez Urząd Gminy Mszana Dolna. Od 1 lutego 2022 roku uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w różnorodnych zajęciach przybliżających im postać Tadeusza Kościuszki, jego życie i działalność polityczną oraz zasługi dla Polaków i innych narodów. W czerwcu przyszedł czas na wycieczkę śladami Tadeusza Kościuszki po Krakowie, podczas której zdobytą na lekcjach wiedzę, uczniowie mogli wykorzystać praktycznie, odkrywając wiele interesujących miejsc związanych z tą niezwykłą postacią.

Nasz spacer rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Kościuszkowskiego i multimedialnej ekspozycji „Kościuszko- bohater wciąż potrzebny”, która przeniosła uczniów do czasów jego dzieciństwa i młodości. Zabrała w podróż do Francji i Ameryki oraz na pola bitewne, gdzie walczył o wolność Polski. Potem udaliśmy się na Kopiec Kościuszki – niezniszczalny pomniki usypany przez mieszkańców Krakowa i wielu Polaków z całego kraju w celu upamiętnienia Naczelnika. Kolejnym punktem na naszym kościuszkowskim szlaku był Zamek Królewski na Wawelu i   Katedra Wawelska – miejsce pochówku Tadeusza Kościuszki. O jego obecności na wawelskim wzgórzu przypomina również pomnik konny usytuowany wysoko na bastionie króla Władysława IV Wazy od strony ulicy Podzamcze. Ostatnim miejscem, które kryje wiele pamiątek związanych z naszym bohaterem, jest Rynek Główny. To tutaj, tuż przed rozpoczęciem powstania – 24 marca 1794 roku składał on przysięgę na wierność ojczyźnie, a zaraz potem udał się do Kościoła Mariackiego. To tutaj również w „Szarej Kamienicy” mieścił się jego sztab, czyli główne biuro Naczelnika powstania i jego współpracowników.

Ta niezwykła lekcja historii poprzez odkrywanie, poszukiwanie i doświadczanie na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, a zdobyta wiedza i wspaniałe zdjęcia zrobione podczas wycieczki posłużą im do wykonania wystawy na temat Tadeusza Kościuszki, która jest kolejnym z zaplanowanych w projekcie działań.

red. Dorota Węgielska

Posted 10 czerwca 2022 by Natalia in category Uncategorized