październik 6

W krainie jesieni

IMG_9292Jesień to bardzo kolorowa pora roku, która zadziwia rozmaitością barw. Spadające z drzew czerwono-żółte liście tworzące przepiękne szeleszczące dywany, zachęcają do podziwiania przyrody. Uczniowie kl. 1-3 realizujący innowację pedagogiczną Przyjaciele Przyrody, zgłębiają jej tajniki. Poszerzają swoją wiedzę o otaczającym środowisku i zdobywają informacje o nim. Ponieważ jesień rozgościła się w przyrodzie na dobre, uczniowie podjęli różne działania, by poznać ją dokładnie. Szukając skarbów tej pory roku, gromadzili przeróżne dary jesieni. Przyniesione gałązki, owoce, warzywa, kasztany, żołędzie, orzechy, grzyby, wrzosy, itp. ułożone w piękną kompozycję, zdobią korytarz szkolny, przypominając o bogactwie i różnorodności jej smaków i zapachów.

Na zajęciach poświęconych jesieni, uczestnicy podzieleni na grupy wykonywali zadania, za które otrzymywali punkty. Pierwszym z nich były zagadki o jesieni, które odgadli niemal bezbłędnie. Dzięki czytaniu ze zrozumieniem, utrwalili informacje dotyczące zmian zachodzących w przyrodzie w tym okresie. Następnie przyszła kolej na wskazywanie zdań prawdziwych i fałszywych. Uczniowie kolorowali liście, żołędzie i kasztany, które zawierały zdania zgodne z rzeczywistością. Przykleili je na spódnicy pani Jesieni i w ten sposób powstała nie tylko piękna dekoracja ale i niecodzienna notatka o jesieni, z istotnymi informacjami, które z całą pewnością pozostaną w pamięci małych przyrodników…

red. Krystyna Kolawa
Grażyna Dawiec