październik 24

Zwiedzanie Auschwitz – Birkenau

1666458398207„Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy. Auschwitz- Birkenau 1940-1945”
W październikowy poranek uczniowie z klasy 8a i 8b udali się do Oświęcimia, do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Obozu, który stał się symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Zwiedzanie obozu było dla naszych uczniów autentycznym doświadczeniem historii tego miejsca, pełnym zadumy nad życiem i śmiercią, nad losem wszystkich, którzy zginęli w Auschwitz-Birkenau. Rodziło pytanie, dlaczego doszło do tak straszliwej zbrodni, dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ta wyjątkowa lekcja historii to również przestroga dla tych, którym obce są tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka. Taka postawa budzi nienawiść, i jak pokazuje historia, prowadzi do zła.

Wycieczka klas ósmych do największego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady wpisuje się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, w której co roku biorą udział nasi uczniowie. Jesteśmy winni pamięć temu szczególnemu miejscu.

red. Dorota Węgielska

Posted 24 października 2022 by Natalia in category Uncategorized