październik 24

Spotkanie z policjantem

IMG_20221021_10004921 października b.r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Limanowej mł. asp. Dariuszem Cibą, natomiast mł.asp. Iwona Pawlik poprowadziła spotkanie z uczniami klas IV – VI. Głównym tematem była odpowiedzialność prawna nieletnich. Okazało się, że wiek, w którym młody człowiek bierze odpowiedzialność za swoje czyny, został obniżony z trzynastu do dziesięciu lat.  Policjanci wyjaśnili pojęcia pełnoletni, nieletni i małoletni. Przypomnieli uczniom o ich obowiązkach, m.in. obowiązku szkolnym. Zwrócili uwagę na to, ze niszczenie wspólnego mienia również jest łamaniem prawa. Ważnym punktem spotkania był temat demoralizacji i zagrożeń związanych z piciem alkoholu czy paleniem papierosów. Został poruszony problem używek i substancji psychoaktywnych, a dokładniej ich negatywny wpływ na organizm człowieka. Uświadomiono młodym słuchaczom, że substancje te mogą zagrozić nieodwracalnie ich zdrowiu, a nawet życiu. Poruszono również kwestię dość częstych naruszeń prawa w zakresie jazdy motocyklem czy quadem bez wymaganych dokumentów.

Mamy nadzieję, że to spotkanie wzbogacone o tak ważną wiedzę, dotyczącą bezpieczeństwa, podniesienia świadomości prawnej oraz wiedzy na temat różnych zagrożeń i sposobów ich przeciwdziałania pozytywnie wpłynie na zachowanie naszych uczniów w szkole i poza nią.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 24 października 2022 by Natalia in category Uncategorized