listopad 3

Wycieczka do Pszczyny

???????????????????????????????27 października br. 48 uczniów z klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do Pszczyny. Pierwszym punktem zwiedzania była Pokazowa Zagroda Żubrów, znajdująca się na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Podczas spaceru po zagrodzie uczniowie mogli obserwować zarówno żubry, jak również przedstawicieli innych gatunków, takich jak: jelenie, daniele, sarny, osiołki, kozy, owce, barany, gęsi i pawie. Na te ostatnie natrafialiśmy co krok, gdy majestatycznie przechadzały się ścieżkami zagrody i jak strażnicy pilnowały, by nic nie zaburzało tutejszego porządku. Ciekawość uczniów wzbudził lisek, który wyszedł z ukrycia dopiero, gdy został o to poproszony przez swoją opiekunkę. Swoim zachowaniem przypominał pieska, jednak przewodniczka ostrzegła, że nie można ufać zwierzętom, które urodziły się na wolności, gdyż nigdy nie będą w pełni oswojone. Podczas tej lekcji przyrody, uczniowie poznali historię żubrów i wiele ciekawostek związanych z tymi majestatycznymi zwierzętami.

Następnym punktem zwiedzania był Zamek Książęcy. Odgrywa on wyjątkową rolę w dziejach Górnego Śląska, związany był bowiem ze znaczącymi rodami śląskimi magnackimi. Jest to rezydencja arystokratyczna ukształtowana na przestrzeni kilkuset lat, począwszy od zbudowania w XV w. obronnego zamku gotyckiego, poprzez jego przebudowę w XVI w. w stylu renesansowym, XVIII w stylu barokowym, aż do XIX w. w stylu francuskiego baroku. Wnętrza zrobiły na zwiedzających ogromne wrażenie. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, ale nie można nie wspomnieć o apartamentach cesarskich, sali lustrzanej, czy galerii myśliwskiej, które swoim urokiem i atmosferą przenosiły w inną rzeczywistość.

Na koniec udaliśmy się na Rynek tego urokliwego miasta. Jeszcze zakup pamiątek i droga powrotna. Wracaliśmy jednak bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i pełni wrażeń, którymi spieszyliśmy się podzielić z najbliższymi.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 3 listopada 2022 by Natalia in category Uncategorized