listopad 16

Narodowe Święto Niepodległości

??????????„Wolność kocham i rozumiem
Wolności oddać nie umiem…”
Narodowe Święto Niepodległości – to polskie święto obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji dnia 10 listopada 2022r. odbyła się w naszej szkole akademia przygotowana przez uczniów z kasy VI i VIII oraz dwie uczennice z klasy V i VII, które odpowiedzialne były za oprawę muzyczną uroczystości.  Akademia ta stanowiła równocześnie podsumowanie realizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu projektu historycznego pt. „Wybitni dowódcy wojskowi w historii naszej gminy, powiatu i regionu” współfinansowanego ze środków Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Występ rozpoczął się od przypomnienia najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce podczas walk o wolność naszej Ojczyzny. Następnie do uroczystego Apelu Poległych zostali wywołani żołnierze, którzy oddali życie w obronie jej niepodległości. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy zebrani na uroczystości odśpiewali hymn Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”, biorąc w ten sposób udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Na zakończenie akademii na środek sali zaproszeni zostali uczniowie, którzy przygotowali prace na szkolny konkurs historyczno-fotograficzny pt. „Być jak Piłsudski, Haller, Kościuszko”. I miejsce na najlepszą charakteryzację Tadeusza Kościuszki zajęła Justyna Wojtyczka z klasy V. II miejsce zdobył Wojciech Dawiec z klasy IV, który przygotował charakteryzację Józefa Piłsudskiego, a III miejsce zajęła Urszula Kolibabka z klasy VIII a, która wybrała postać Józefa Hallera. Ponadto wyróżnienia otrzymały: Justyna Kolibabka z klasy III oraz Anna Dawiec, Magdalena Zapała i Wiktoria Kowalczyk z klasy VI.

Uroczystość z okazji 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości była wyrazem naszej pamięci o żołnierzach, bohaterach narodowych, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To niezapomniana lekcja patriotyzmu i historii dla naszych uczniów.

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 16 listopada 2022 by Natalia in category Uncategorized