czerwiec 6

Przeciążone plecaki uczniów!

schoolbagSzkolne tornistry nie powinny ważyć więcej niż 10 – 15 proc. masy ciała ucznia – zaleca państwowy inspektor sanitarny. Teoria jednak swoje, a praktyka swoje. Uczniowskie plecaki ważą nieraz dwa razy tyle, co powinny. Szafki na przybory szkolne w placówkach, nie zlikwidowały problemu. Dzieci wciąż taszczą ze sobą podręczniki, atlasy, słowniki, książki z ćwiczeniami potrzebne do odrabiania zadań domowych, a nawet ulubione maskotki. Badania  sanepidu wykazują, że tornistry są za ciężkie na każdym etapie edukacji szkolnej, u uczniów w każdym wieku. Wbrew pozorom problem nie znika wraz z wiekiem. Uczniowskie tornistry są cięższe średnio o 2 kg, niż powinny. Największe dysproporcje występują jednak u najmłodszych dzieci, których waga jest niewielka.  Nawet 7 kg nosi na plecach uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej!

Czym grozi noszenie  zbyt ciężkiego tornistra?

Jak ostrzegają ortopedzi, noszenie ciężkiego plecaka wymusza nieprawidłową postawę, na przykład pochylenie sylwetki do przodu, co z kolei może być przyczyną długotrwałych bóli okolic karku. Dochodzi do powstania wady ciała – hiperkifozy piersiowej, zapadania się klatki piersiowej oraz nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego i krążenia. Na zbyt dużym obciążeniu cierpią ramiona, biodra i kolana, próbujące utrzymać balans przy dodatkowym ciężarze. Dochodzi również do zniekształceń w budowie stóp min. płaskostopia.

Jaki tornister wybrać?

1. Maksymalna waga tornistra nie powinna przekraczać 1,2 kg dla uczniów nauczania początkowego (1-3) i 1,4 kg dla starszych uczniów. Wybierajmy tornistry lżejsze, bez kółek i metalowych konstrukcji.
  2. Istotną kwestią jest usztywnienie na całej powierzchni tylnej części.
  3. Tornister koniecznie musi posiadać dość szerokie (minimum 4 cm), regulowane szelki nośne, najlepiej z dodatkowym zapięciem z przodu.
  4. Pakując go, cięższe rzeczy trzeba umieścić na dole, lżejsze na górze.
  5. Kupujmy zeszyty w cienkich okładkach, maksymalnie 32 kartkowe. Wybierajmy lżejsze, plastikowe pojemniki na napoje i drugie śniadanie.
  6. Zwróćmy uwagę, aby piórnik był lekki, zawierał najpotrzebniejsze przybory szkolne, a nie kilka ich kompletów.
  7. Pilnujmy, aby dzieci nie nosiły w tornistrze dodatkowych „skarbów” np. zabawek.
  8. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób dziecko nosi tornister. Bardzo często uczniowie zarzucają szelkę tylko na jedno ramię co wpływa niekorzystnie na  postawę ciała.

Rodzice pamiętajcie, że właściwie dobrany tornister może zapobiec problemom zdrowotnym Waszego dziecka!

Posted 6 czerwca 2016 by Natalia in category Uncategorized