listopad 17

11 Listopada

??????????11 listopada to ważny dzień dla wszystkich Polaków.  Aby zrozumieć dlaczego tak jest, musimy cofnąć się w czasie i przywołać pamiętne daty: 1772, 1793, 1795 – Rosja, Austria i Prusy dokonują rozbiorów naszej Ojczyzny. Nie ma już Polski, chociaż nadal są Polacy. Nie poddają się i podejmują próby walki o niepodległość. Nie przynoszą one jednak zamierzonego efektu. Dopiero w 1914 roku pojawia się nowa szansa, a z nią nadzieja. Wybucha I wojna światowa. Po raz pierwszy państwa zaborcze są ze sobą skłócone. Walka trwa do 1918 roku. Wraz z tą datą nadchodzi powiew wolności. 11 listopada Rada Regencyjna oddaje władzę Józefowi Piłsudskiemu. Polska jest już nie tylko w sercach Polaków, wraca na mapę Europy! Święto Niepodległości to parady, marsze, koncerty. Uczniowie naszej szkoły również uczcili ten dzień. Poprzez pieśni patriotyczne oddali hołd wszystkim, którzy poświęcili  swoje zdrowie i życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.  Zachwycało wykonanie muzyczne –  śpiew na głosy, przy akompaniamencie wielu instrumentów. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie ułożyli  słowa do nowych pieśni . O współczesnym patriotyzmie w rytmie rapu  opowiedzieli  Kacper Adamczyk i Piotr Kowalczyk, zaś słowa o ukochanej Ojczyźnie do góralskiej melodii  napisała Julia Ogiela. Dodatkowo, aby ukazać szacunek do symboli narodowych oraz patriotyzm , cała społeczność szkolna przypięła  w tym dniu biało – czerwone kotyliony.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 17 listopada 2016 by Natalia in category Uncategorized