październik 25

Spotkanie z policjantem w naszej szkole

??????????23 października 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu  uczestniczyli  w spotkaniu  ze starszym sierżantem  Iwoną Pawlik oraz starszym sierżantem Dariuszem Cibą z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-IV. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem st. sierż.  Dariuszem Cibą  o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o prawidłowym przechodzeniu przez ulicę, właściwym zachowaniu się na przejściach dla pieszych,  jak również bezpieczeństwie i ostrożności, które należy zachować podczas jazdy rowerem. Policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem, a młodszym dzieciom przypomniał, że maja obowiązek jazdy samochodem w fotelikach. Dzieci  czynnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Starszy sierżant bardzo chętnie i rzeczowo udzielał odpowiedzi na pytania, które pojawiły się podczas tego spotkania.

W tym samym czasie miało miejsce drugie spotkanie dla uczniów klas V-VII. Miało ono charakter prezentacji na temat cyberprzemocy. Starszy sierżant Iwona Pawlik wyjaśniła słowo Internet, które co prawda wszystkim jest znane, ale niestety nie przez wszystkich jest rozumiane. Uczniowie chętnie opowiadali o swojej aktywności w Internecie, na portalach społecznościowych. Zostało wyjaśnione, na czym polega bezpieczeństwo w sieci. Przede wszystkim zwrócona została uwaga na sytuacje, które są potencjalnym zagrożeniem. Uczniowie otrzymali konkretne wskazówki czego nie wolno im robić, gdy korzystają z Internetu, m.in. jakich danych nie wolno ujawniać, jakich zdjęć upubliczniać. Zostały przytoczone również sytuacje, które prezentowały cyberprzemoc. Starszy sierżant Iwona Pawlik uświadomiła uczniom, że wszyscy użytkownicy Internetu są zobowiązani do przestrzegania zasad, nikt nie może bezkarnie stosować agresji elektronicznej. Nawet osoby nieletnie muszą wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, a co za tym idzie ponieść ich konsekwencje. Pani Iwona  przypomniała również, że żaden użytkownik Internetu nie jest anonimowy, w związku z tym można dotrzeć do każdej osoby, która stosuje cyberprzemoc. Na koniec uczniowie obejrzeli  film o dziecku uzależnionym od tabletu i smartfona.

red. Agnieszka Wąchała
Małgorzata Kawecka