Listopad 13

Jestem prawdziwym Polakiem

IMG_6816Patriotyzm. Trudne pojęcie. Wydawać by się mogło, że dla dzieci niezrozumiałe. A jednak… W naszej szkole od najmłodszych lat dzieci uczą się, jak być prawdziwymi Polakami-nie tylko teoretycznie ale i starają się wartości patriotyczne wcielać w życie. Zdobyta wiedza nie opiera się tylko i wyłącznie na symbolach narodowych, nauczyciele docierają głębiej. Przykład dorosłych i wpajane dzieciom prawdziwych wartości, zaowocuje w przyszłości i młode pokolenie dzięki temu „przekaże” je dalej, w myśl przysłowia: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Uczniowie kl. 1-3, biorący udział w innowacji Jesteśmy chrześcijanami i patriotami, poszerzają swoje informacje na temat patriotyzmu. Poznają historię narodu polskiego i biorą udział w różnych akcjach, by móc stać się jak najlepszym patriotą.

 We wrześniu zaczęła się ich podróż w przeszłość. Poznali historię II wojny światowej. Ogromnym zaskoczeniem dla nich okazała się postać niezwykłego żołnierza-niedźwiedzia Wojtka, który pomagał w walce z nieprzyjacielem. Był kapralem w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Brał czynnie udział w bitwie pod Monte Cassino. Tym razem to także uczniowie stali się nauczycielami, ponieważ opowiadali w rodzinach o słynnym niedźwiadku, którego niejednokrotnie nie znali jeszcze ich krewni.

Wiele uwagi poświęcono Powstaniu Warszawskiemu. Odwiedzając stronę bohater.on.pl, wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Oglądnęli teatrzyk Niebajka o Powstaniu Warszawskim, który przybliżył im tamte momenty. Opowieść bohatera, biorącego udział w powstaniu, dała obraz ówczesnej, trudnej rzeczywistości. Dziadek Władek przybliżył oglądającym również, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Uczniowie poznali także prawdziwych Powstańców Warszawskich i w ramach akcji wykonali i wysłali do nich kartki. Dopełnieniem tej tematyki było zaznajomienie się z lekturą Asiunia Joanny Papuzińskiej. Niektóre fragmenty książki sprawiły, że w niejednym oku pojawiła się łza. Czytający wcielali się w postać bohaterki, dyskutując o powadze i tragizmie tamtej sytuacji.

Podążając kartami historii, w listopadzie, dotarli także do 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poznając historię tamtego okresu, brutalną działalność zaborców, nie mogli nadziwić się, że Polski nie było na mapie. By wyrazić swoją miłość do ojczyzny, zaznajomili się z poezją patriotyczną. Wzięli udział w szkolnym konkursie Wiersze dla niepodległej. Z każdej klasy wybrano zwycięzców, a najlepsi recytatorzy: Hubert Babuśka-kl. I, Eliza Wąchała-kl. II oraz Julia Kowalczyk i Karina Kulis- kl. III, wystąpili podczas apelu upamiętniającego Narodowe Święto Niepodległości.

Uczniowie kl. I-III pokazali wiele sposobów bycia patriotą. Swym zachowaniem, postawą udowadniają, że są prawdziwymi Polakami i kochają swoją ojczyznę.

 W tych trudnych czasach dziękujmy Bogu za wolną Polskę każdego dnia i prośmy, by tak już pozostało!

 red. K. Kolawa, G. Dawiec, D. Wcisło, K. Wojtyczka

Galeria zdjęć

 

 


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 13 listopada 2021 by Natalia in category Uncategorized