kwiecień 11

Uroczystości katyńskie

Katyń9 kwietnia 2022 r. w Mszanie Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary „Zbrodni Katyńskiej”, poświęcone żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940 r. oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nich udział. Była to dla nich piękna lekcja historii. Rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych i uroczystym przemarszem do kościoła p.w. Św. Michała Archanioła, gdzie odbyła się Msza Święta. Homilie wygłosił ks. Proboszcz Jerzy Raźny. Odczytał okolicznościową uchwałę sejmu, przyjętą przez aklamację, będącą uczczeniem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Następnie odbył się Apel poległych, po którym nastąpiły przemówienia. Głos zabrali m. in. Burmistrz Miasta Mszana Dolna p. Anna Pękała oraz Wójt Gminy Mszana Dolna p. Bolesława Żaba. W czasie, gdy delegacje udały się złożyć wiązanki i zapalić znicze przy obelisku katyńskim w parku miejskim, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej zaprezentowali spektakl muzyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń z historii Polski. Tym wzruszającym akcentem zakończono uroczystości.

red. Małgorzata Kawecka

Posted 11 kwietnia 2022 by Natalia in category Uncategorized