WIWAT KRÓL! WIWAT KONSTYTUCJA! WIWAT 3 MAJA!
3 maja 1791 roku, wtorek. Sala Senatorska na Zamku Królewskim w Warszawie „napełniła się ciekawskimi; każdy ze drżeniem serca, najtkliwszym oczekiwaniem chciał być świadkiem tak wielkiego dzieła” – relacjonował w swoich pamiętnikach Julian Ursyn Niemcewicz- świadek tych pamiętnych zdarzeń.
29 kwietnia 2022 roku, piątek. Na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubomierzu spotkali się nauczyciele i uczniowie, którzy przyszli świętować 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Atmosfera jest podniosła, aktorzy przebrani w stroje z epoki rozpoczynają przedstawienie. Przenosimy się w czasie do roku 1791.
Najpierw występują uczniowie z klasy V, którzy przygotowali sejmik uczniowski. Odpowiadają na szereg pytań, często trudnych do zrozumienia dla młodszych dzieci. Wyjaśniają, co to jest konstytucja, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jakie znaczenie dla Polski miało to doniosłe wydarzenie. Posłowie obradujący na Sejmie Wielkim wskazują, że Konstytucja majowa to próba unowocześnienia ustroju XVIII-wiecznej Polski oraz ratowania jej suwerenności. Potem na scenę wchodzi król – Stanisław August Poniatowski, który w asyście posłów dokonuje uroczystego zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja. Polska stała się pierwszym krajem w Europie, a drugim na świecie, który posiadał tak ważny dokument regulujący ustrój prawny państwa. Zapanowała radość i poruszenie. Słychać pierwsze takty poloneza skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Tanecznym krokiem, para za parą, na parkiet wkraczają uczniowie z klasy VIIb. Dziewczyny ubrane są w przepiękne suknie z okresu Księstwa Warszawskiego, a chłopcy w strój galowy, co jeszcze bardziej podkreśla niezwykłość wydarzenia. Rozlegają się gromkie brawa.
Na zakończenie pani dyrektor Jadwiga Baran- Stożek złożyła serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystej akademii. Dzięki wspaniałej grze naszych uczniów i przepięknym strojom, które zostały zakupione z funduszy pozyskanych z Urzędu Gminy Mszana Dolna na realizację projektu historycznego: „Wybitni dowódcy w historii mojej gminy, powiatu i regionu”, mogliśmy choć na chwilę przenieść się do czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i poczuć atmosferę panującą na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa ta do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości oraz powodem dumy dla Polaków.
red. Dorota Węgielska
Przedszkolaki z naszych oddziałów przedszkolnych również uczcili 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Zobacz film w trybie pełnoekranowym