maj 30

SPOTKANIE Z PRYMASEM TYSIĄCLECIA

IMG_8219W przeddzień pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, uczniowie kl. I-III, realizujący innowację Jesteśmy chrześcijanami i patriotami, spotkali się, by wspólnie poznać Prymasa Tysiąclecia. Na początku zajęć, uczestnicy podzieleni na grupy, w których współpracowali, nie byli poinformowani, o kim będą zgłębiać swoją wiedzę. Aby dowiedzieć się, kogo skrywa tajemnicza postać, losowali kolejne fragmenty ilustracji, która kawałek po kawałku zapełniała pustą przestrzeń portretu. Okazało się, że uczniowie rozpoznali kardynała, pomimo iż ilustracja nie była w pełni ułożona. Później nastąpiła prezentacja, podczas której oglądający poznali życie Stefana Wyszyńskiego. Ich zadaniem było zapamiętać jak najwięcej, ponieważ wiedza ta miała być wykorzystana pod koniec zajęć.

Kolejnym punktem było wyjście do ogrodu szkolnego, gdzie nastąpiły wielkie poszukiwania pytań związanych z błogosławionym. Pomimo że koperty z zadaniami schowane były w drzewkach, zaroślach, czy innych zakątkach szkolnej okolicy, dla uczniów nie stanowiło to problemu, by odnaleźć wszystkie.

Po powrocie do klasy rozpoczęła się burza mózgów. Uczestnicy każdej z grup odpowiadali pisemnie na dwanaście pytań związanych z błogosławionym kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Zagadnienia były szczegółowe, ale dzieci poradziły sobie z nimi znakomicie. Na koniec zajęć oglądnęły film podsumowujący i utrwalający poznane informacje.

Niezwykła zabawa na pewno zostanie na długo w pamięci uczestników, którzy z zaciekawieniem i wielkim zaangażowaniem zdobywali informacje o Prymasie Tysiąclecia.

red. Grażyna Dawiec
Krystyna Kolawa