kwiecień 21

Sukcesy w VI edycji konkursu czytelniczo-plastycznego Góralskie cytanie

Konkurs Czytelniczo – Plastyczny Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej-Góralskie Cytanie, organizowany jest już od 6 lat. Co roku uczniowie naszej szkoły są przygotowywani do udziału w konkursie, którego organizatorami są: Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce, Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie, Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej, a  współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.Patronat nad Konkursem sprawują: Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Wójt Gminy Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź oraz Prezes Związku Podhalan w Polsce.

23 lutego w naszej szkole odbył się etap szkolny, podczas którego wyłoniono najlepszych uczniów. Reprezentowali oni naszą „Jedynkę” w konkursie wojewódzkim, 29 marca 2023 r. w Łostówce. W części czytelniczej: Justyna Kolibabka (kl. III), Marcin Szczepaniak (kl. III), Anna Dawiec (kl. VI) i Martyna Palac (kl. V). Wszyscy uczestnicy mieli przeczytać wskazane w regulaminie teksty z „Zagórzańskiej czytanki”,  gwarą z odpowiednim akcentem, w kl. IV-VI należało dodatkowo go opowiedzieć.  Część plastyczna polegała na wykonaniu ilustracji do wskazanej w regulaminie czytanki. Reprezentanci szkoły to: Zofia Wąchała (kl. I), Antoni Michura (kl. III), Maciej Kaim (kl. IV), Milena Kołodziejczyk (kl. V), Wiktoria Kuczaj (kl. VII) oraz Ewelina Wojtyczka (kl. VIII A).

19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się gala wręczenia nagród. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni, ponieważ każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drewniany piórnik z napisem: „Góralskie Cytanie ‘2023 r.” Uczniowie, którzy zdobyli miejsca na podium, otrzymali dodatkowo cenne nagrody. W części czytelniczej, w kategorii kl. I-III Marcin Szczepaniak zajął III miejsce, Anna Dawiec zdobyła II miejsce w kategorii kl. IV-VI. W części plastycznej, w kategorii kl. I-III Antoni Michura otrzymał wyróżnienie, natomiast w kategorii kl. VII-VIII Ewelina Wojtyczka zajęła II miejsce.

Bardzo się cieszymy się, że tylu uczniów z naszej szkoły stanęło na podium,  ponieważ konkurs był bardzo trudny, konkurencja duża a rywalizacja zacięta!

Dziękujemy Rodzicom uczniów za nieocenioną pomoc, a wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tekstów i umiejętności posługiwania się gwarą.

Wyniki:

red. Katarzyna Wojtyczka