Moja wielka i mała Ojczyzna
Wycieczka klasy VIIIab do miejsc pamięci historycznej na terenie Miasta i Gminy Mszana Dolna była dla naszych ósmoklasistów ostatnim punktem na drodze do poznania historii Polski, a w szczególności historii ich „Małej Ojczyzny”.
Uczniowie odwiedzili miejsce bitwy, która rozegrała się 4 września 1939 roku na przysiółku „Mogiła” pod Kasiną Wielką. Następnie udali się do Mszany Dolnej, gdzie na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik poświęcony pamięci poległych w walce i ofiarom terroru hitlerowskiego i stalinowskiego oraz kwatera wojenna nr 363 z czasów I wojny światowej. Kolejnym przystankiem był park miejski, w którym rosną Dęby Pamięci i stoi obelisk upamiętniający Ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Ostatnim etapem naszej wędrówki były miejsca związane z historią narodu żydowskiego: Dąb Pamięci mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata- Stefanii i Józefa Wacławików, którzy w czasie II wojny światowej blisko przez 3 lata ukrywali Maurycego Jereda, Żyda z Bielska – Białej oraz zbiorowa mogiła zagłady 881 Żydów z Mszany Dolnej i okolic znajdująca się na osiedlu Pańskim.
W trakcie edukacji w naszej szkole uczniowie klas ósmych uczestniczyli w dwóch projektach edukacyjnych: „Bliskie spotkania z historią- ocalić od zapomnienia” oraz „Wybitni dowódcy w historii mojej gminy, powiatu i regionu”. Wyjeżdżali na wycieczki historyczne, przygotowywali uroczystości o charakterze patriotycznym oraz brali udział w konkursach historycznych, osiągając liczne sukcesy. Ponadto zaangażowali się również w ogólnopolskie akcje , takie jak: „BohaterOn- włącz historię”, „Wywieś Flagę”, „Szkoła Pamięta” oraz „ Zapal Światło Wolności – Ofiarom stanu wojennego” zainaugurowane przez MEN, IPN oraz Fundację Seniora i Fundację Pokolenia Kolumbów.
Mam nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności będą dla naszych uczniów drogowskazem w budowaniu szacunku dla własnej Ojczyzny, tradycji narodowych oraz bohaterów, którzy tworzyli polską historię.
red. Dorota Węgielska