Październik 27

Uczniowie z wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej

20181018_114706Dnia 18 października uczniowie kl. 4b wraz z opiekunami udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej do sali edukacyjnej „Ognik”. Sala powstała w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna +” Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów oraz kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia.  Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretycznym, jak i praktycznym, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Mieli okazję przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa pożarowego w mieszkaniach. Zobaczyli jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla a także sprawdzali, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Dla dzieci przygotowane zostały także zadania. Wybrana osoba musiała skutecznie wezwać służby ratownicze czy udzielić pierwszej pomocy. W sali jest m.in. łazienka, a w niej piecyk gazowy.   Rolą strażaków było wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Instruktorzy zademonstrowali działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć samochody strażackie, sprzęt gaśniczy i ratowniczy oraz przymierzyć ubrania strażackie. Jesteśmy przekonani, że działania realizowane w ramach projektu przełożą się na zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla w naszych domach.

red. Ewa Drabik

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 27 października 2018 by Natalia in category Uncategorized