grudzień 11

Bliskie spotkania z historią polskich pilotów z Dywizjonu 303

davRozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec minionych pokoleń, wobec bohaterskiej postawy rodaków w walce o wolność ojczyzny, to główny cel innowacji pedagogicznej – „Bliskie spotkania z historią- ocalić od zapomnienia” realizowanej w naszej szkole. Jednym z jej zadń był listopadowy wyjazd uczniów z klasy VII i VIII do Kina Śnieżka w Rabce – Zdroju na film pt. „Dywizjon 303- historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wspaniałą, powietrzną walkę polskich pilotów z Dywizjonu 303 podczas bitwy o Anglię. Ich heroiczna postawa, doskonałe wyszkolenie, odwaga i wiara w zwycięstwo to klucz do sukcesu tej elitarnej jednostki, która nie miała sobie równych. Sceny walki Polaków w przestworzach zachwyciły naszą młodzież, a fakty historyczne, ukazujące zaangażowanie lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, poszerzyły ich wiedzę z okresu II wojny światowej. Jednocześnie są one świetnym wstępem do omówienia słynnej książki Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”, z którą już wkrótce zapoznają się uczniowie z klasy VIII na lekcjach języka polskiego. Dzięki takim działaniom, historia polskich bohaterów wojennych staje się coraz bliższa lubomierskiej młodzieży.

red. Dorota Węgielska

Posted 11 grudnia 2018 by Natalia in category Uncategorized