Maj 21

Pamiętajcie…

IMG_20190514_130317„Trzeba przebaczyć, ale nie zapomnieć” – te słowa, według przewodników muzeum, najczęściej padają z ust byłych więźniów Auschwitz – Birkenau, kiedy są pytani o tę niewyobrażalną tragedię, której doświadczyli podczas pobytu na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Aby poznać, doświadczyć i zapamiętać historię tego szczególnego Miejsca Pamięci, udaliśmy się do obozu w Oświęcimiu – Brzezince 14 maja bieżącego roku. Nasza grupa była wyjątkowa. Tworzyli ją: uczniowie z klasy 7 i 8, ich rodzice, babcie i dziadkowie – mieszkańcy Lubomierza, o. Piotr Głód – proboszcz parafii w Lubomierzu oraz szkolni wychowawcy. Wspólne zwiedzanie stanowiło nie tylko cenną lekcję historii, ale było również ważnym doświadczeniem łączącym pokolenia. Ogrom tragedii ludzkiej jaka rozegrała się w Auschwitz – Birkenau poruszył wszystkich. Każdy na swój sposób przeżył historię tego Miejsca. Przeszliśmy w skupieniu i zadumie pomiędzy obozowymi barakami. Wysłuchaliśmy w ciszy historii ludobójstwa Żydów, Polaków i innych narodów. Obejrzeliśmy wstrząsające zdjęcia ukazujące cierpienie dzieci, kobiet i mężczyzn. Najmłodszych i najstarszych więźniów obozu. Zgłębiliśmy fakty dokumentujące okrucieństwo i bestialstwo nazistów. Poznaliśmy przerażającą codzienność obozową oraz wyjątkowe zdarzenia, akty bohaterstwa i niespotykanej odwagi, wśród których znalazły się losy postaci znanych z lekcji historii czy religii – Witold Pilecki i ks. Maksymilian Maria Kolbe. W trakcie zwiedzania uczniowie mogli połączyć wojenną historię Polski z historią ich „Małej Ojczyzny” i Mszany Dolnej – miejsca, w którym zginęło 881 Żydów, również z Lubomierza. Aż trudno uwierzyć, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”, cytując słowa Zofii Nałkowskiej.

Padający deszcz i pochmurne niebo stworzyły odpowiednią atmosferę, która sprzyjała zadumie oraz osobistemu zagłębieniu się w historię i przestrzeń Auschwitz – Birkenau.

Wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau była kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu pt. „Bliskie spotkania z historią – ocalić od zapomnienia” .

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 21 maja 2019 by Natalia in category Uncategorized