Listopad 2

Wyjątkowa lekcja historii – „Poznaj Polskę!”

IMG_20211027_12040527 października uczniowie z klas 7a, 7b i 8 uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii, która miała miejsce w Krakowie na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ”Nila” w ramach programu „Poznaj Polskę”. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie mogli poznać historię Polski w sposób praktyczny, obcując z autentycznymi przedmiotami z okresu I i II wojny światowej. Niezwykle bogate zbiory Muzeum Lotnictwa Polskiego, jednego z największych europejskich muzeów tego typu, mieszczącego się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice – Czyżyny, liczą ponad 240 samolotów, szybowców i śmigłowców. Znajdują się wśród nich samoloty z okresu pionierskiego  i pierwszej wojny światowej oraz od lat międzywojennych do końca dwudziestego wieku. Zobaczyć można tutaj również wiele innych artefaktów związanych z lotnictwem, jak dokumenty, mundury, elementy wyposażenia lotniczego i odznaczenia. Bogactwo i różnorodność wystawy prezentującej polskie i światowe dziedzictwo lotnicze sprawiła, że każdy z uczniów mógł odnaleźć tutaj coś dla siebie. Natomiast w Muzeum AK młodzież obejrzała ekspozycję poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej – Armii Krajowej. Wśród naszych uczniów znaleźli się pasjonaci historii drugiej wojny światowej, którzy swoją postawą i zachowaniem zasługują na szczególną pochwałę. Ich uwagę przyciągały przede wszystkim gabloty prezentujące broń i umundurowanie żołnierzy z tamtego okresu.

Wycieczka nie mogła się odbyć bez posiłku w jednej z ulubionych przez uczniów restauracji, co dało im siły potrzebne do zwiedzania i niezwykle intensywnego odkrywania historii naszej Ojczyzny.

Dzięki takim wyjazdom edukacyjnym nauka historii poprzez autentyczne poznawanie i doświadczanie dziedzictwa historycznego i kulturowego Polski staje się bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi, a zdobyta wiedza doskonale dopełnia tradycyjne lekcje historii w szkole.

red. Dorota Węgielska

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 2 listopada 2021 by Natalia in category Uncategorized