czerwiec 6

Wycieczka do Krakowa

IMG_82751 czerwca, w Dzień Dziecka, uczniowie kl. 1-3 wraz z wychowawcami postanowili spędzić czas przyjemnie i pożytecznie. W tym celu wybrali się na wycieczkę do Krakowa, gdzie swoją przygodę rozpoczęli od przyjazdu do unikatowego miejsca- Kopca Kościuszki. Tam udali się do Muzeum Kościuszkowskiego, aby zwiedzić wystawę Kościuszko-bohater wciąż potrzebny. Ponieważ uczniowie biorą udział w innowacji Jesteśmy chrześcijanami i patriotami opowieść o uniwersalnym, ponadczasowym, wielkim bohaterze była strzałem w dziesiątkę.Multimedialny przekaz z elementami filmu, teatru, czy gry komputerowej o Tadeuszu Kościuszce, jego życiu, zasługach, bohaterstwie zrobił wielkie wrażenie na oglądających, którzy chłonęli wiedzę przekazywaną przez panią przewodnik. Następnym punktem było wyjście na Kopiec Kościuszki. Po dotarciu na wzgórze, uczestnicy podziwiali niesamowity widok, przepiękną panoramę okolicy Krakowa, która zapierała dech w piersiach.

Kolejnym miejscem o szczególnej wartości historycznej była wystawa figur woskowych, gdzie oglądający podziwiali postaci najwybitniejszych Polaków,którzy nie tylko zbrojnie walczyli, w imię wolności Polski. Można tam zobaczyć Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszkę wraz z Jerzym Waszyngtonem, generała Józefa Dąbrowskiego, anonimowego zesłańca na Sybir po upadku Powstania Styczniowego, Bartosza Głowackiego w scenie Bitwy Racławickiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z dziedziny literatury znajdują się tam: Adam Mickiewicz oraz Henryk Sienkiewicz. Jest także Fryderyk Chopin, Jan Matejko i pierwszy premier Polski Ignacy Paderewskim oraz Jan Paweł II i Siostra Faustyna.

Po pięknej i niecodziennej lekcji historii, nadszedł czas na zajęcia przyrodnicze w Ogrodzie Botanicznym, który jest najstarszym obiektem tego typu w Polsce. Na powierzchni prawie 10 hektarów zgromadzono tysiące okazów roślin. Przepiękne niespotykane rośliny to żywe księgi, które „czytała” pani przewodnik. Przedstawiała bogate zbiory flory, które obejmują te najbardziej egzotyczne, pochodzące z różnych rejonów świata, różnych stref klimatycznych, czy rejonów Polski, ale także lokalne i tradycyjne: uprawiane w naszych przydomowych ogródkach. Duże wrażenie na uczniach zrobiły rośliny mięsożerne posiadające zdolności chwytania różnych organizmów, sagowce, których historia sięga 280 milionów lat temu oraz słynna wielka palma.

Po wizycie w żywym muzeum uczestnicy wycieczki udali się na posiłek, a następnie pełni pozytywnych emocji wrócili do domów, gdzie dzielili się z domownikami swoimi wrażeniami i niesamowitymi przeżyciami.

red. Katarzyna Wojtyczka,
Grażyna Kołodziejczyk,