czerwiec 12

Pamięci pięciu dziewczynek z Lubomierza

Film pt. „ Historia dziewczynek z Lubomierza” przygotowany przez Jakuba Opyda z klasy VIIIa na II Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami Historii Polski – skąd nasz ród” został wyróżniony przez konkursowe jury spośród ponad 2 tysięcy nadesłanych prac. Spotkał się również z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem internautów. W ciągu 2 tygodni od momentu opublikowania na YouTube obejrzało go ponad 3000 tys. osób.

Ta krótka 3-minutowa historia opowiedziana przez panią Annę Nachman- mieszkankę Lubomierza i przyjaciółkę tytułowych dziewczynek, które zginęły z rąk hitlerowców podczas zbiorowej egzekucji Żydów latem 1942 r. w Mszanie Dolnej, wzruszyła wiele osób, apamięć o Gicie, Hanie, Adeli, Jadze i Blimie odżyła na nowo. Szczególnie cieszy fakt, że historią Polski, a przede wszystkim Małej Ojczyzny, interesują się młodzi ludzie tacy jak Kuba i wielu innych uczniów z naszej szkoły, którzy w tym roku zdobyli już liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach historycznych i mogą pochwalić się tytułem laureata.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale:

red. Dorota Węgielska

Posted 12 czerwca 2023 by Natalia in category Uncategorized