maj 23

Wyniki konkursu recytatorskiego „Zagórzańskie godanie”

W dniu 22 maja 2024 roku w Naszej szkole odbył się wyjątkowy konkurs recytatorski pt. „Zagórzańskie godanie”. Było to wydarzenie szczególne, ponieważ wzięły w nim udział najmłodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych. Konkurs miał na celu nie tylko rozwijanie umiejętności recytatorskich, ale również promowanie lokalnej kultury i gwary zagórzańskiej.
Przebieg konkursu
Konkurs rozpoczął się o godzinie 10:30 w przedszkolnej sali, która została pięknie udekorowana motywami nawiązującymi do tradycji Zagórzan. Dzieci, ubrane w tradycyjne stroje ludowe, z wielką pasją i zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności przed zgromadzoną publicznością, w skład której wchodzili rodzice, nauczyciele oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Każde dziecko miało za zadanie wyrecytować wiersz lub fragment prozy w gwarze zagórzańskiej. Jury, w skład którego wchodzili Prezes Związku Podhalan z Lubomierza – p. Jan Wojciarczyk, sekretarz Związku Podhalan z Lubomierza – p. Mariola Bożek oraz nauczyciel języka polskiego – p. Katarzyna Aksamit. Kryteria oceny obejmowały poprawność językową, wyrazistość i płynność recytacji oraz ogólną interpretację tekstu.

Wyniki konkursu
Po burzliwych obradach jury ogłosiło wyniki. Oto laureaci konkursu „Zagórzańskie godanie”:

  • I miejsce: Wiktoria Gacek za recytację wiersza „Wiesna w Gorcach”
  • II miejsce: Wojciech Ogiela za wiersz „Wiesna w Gorcach”
  • III miejsce: Karol Złydaszyk za wiersz „Nuta”

 Wyróżnienie:  Pawła Grabca za recytację wiersza „Gorczańskie śnisko”

                         Paweł Wąchała za recytację wiersza „Ugwarzenie z Panem”

                         Marlena Niedojad za recytację wiersza „Przyboccie”

Podsumowanie
Konkurs „Zagórzańskie godanie” okazał się ciekawym doświadczeniem dla naszych najmłodszych. Po prezentacjach wierszy, Pan Jan Wojciarczyk i Pani Mariola Bożek opowiedzieli dzieciom kilka zdań o kulturze Naszego regionu Zagórzan oraz o znaczeniu gwary w kultywowaniu tradycji. Podkreślili, jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa przodków i zachowanie unikalnego języka, który jest częścią tożsamości Zagórzan.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Był to dzień pełen emocji i radości, który na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

red. R. Ogiela
A. Wąchała
Z. Wojtyczka
A. Kołodziejczyk


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 23 maja 2024 by Natalia in category Uncategorized