październik 27

Warsztaty kaligrafii w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

dsc_251026 października 2016 r. uczniowie klasy II ze SP nr 1 w Lubomierzu w ramach innowacji pedagogicznej „Pisać pięknie umiem, ortografię też rozumiem” uczestniczyli w warsztatach kaligrafii organizowanych przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Dzieci słuchając wykładu wygłoszonego przez p. Lidię Marek-Jurkowską dowiedziały się, że kaligrafia to umiejętność pięknego, poprawnego i starannego pisania. Dla uczestników wyjazdu była to również wspaniała okazja do poznania warsztatu średniowiecznego skryby. Uczniowie zapoznali się z przyborami i materiałami pisarskimi, a następnie rozpoczęli własną przygodę z kaligrafią. Z wielkim mozołem „walczyli” ze stalówką i atramentem starając się dorównać prezentowanym wzorom kaligraficznego alfabetu. Okazało się, że to zadanie wcale nie było takie proste i wymagało wielkiego skupienia i uwagi. Mamy nadzieję, że udział w tych zajęciach wykształci wśród ich uczestników nawyk stosowania poznanych zasad kaligrafii w prowadzeniu zeszytów.

Po zakończeniu pisarskich zmagań uczniowie obejrzeli makietę przedwojennej Limanowej, zwiedzili wystawę malarstwa pani Jolanty Kłosowskiej   oraz   wystawę pt: „Podwórkowe persony” pani Joanny Raczek. Mogli również obejrzeć wyposażenie XIX w. apteki p. Klementyny Bączkowskiej oraz podziwiać prywatną ekspozycję dewizek do zegarków. Wracając z wycieczki dzieci nie zapomniały o podziwianiu parku w jesiennej odsłonie.

red. G. Dawiec, G. Kołodziejczyk

Posted 27 października 2016 by Natalia in category Uncategorized