listopad 25

„Tajemnicza piętnastka” z wizytą w teatrze

received_181459120208968422 listopada 2016 roku grupa teatralna „Tajemnicza piętnastka” z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Krakowa. Celem było obejrzenie spektaklu „Syn Smoka” w Teatrze Ludowym. Ta piękna baśń japońska zrobiła na wszystkich wrażenie. Główny bohater Tatsu to sympatyczny, choć na początku rozpieszczony i trochę leniwy, chłopiec wychowywany przez babcię. Pewnego dnia poznaje on Ayę. Dziewczyna zostaje jego przyjaciółką. Niestety w okolicy pojawia się Czerwony Diabeł, który ją porywa. Chłopiec staje na wysokości zadania i za wszelką cenę pragnie pomóc dziewczynie. W tych okolicznościach dowiaduje się również prawdy o swojej matce, która żyje, tylko została zamieniona w smoka. Tatsu pragnie ją przyprowadzić do domu. Chłopiec wyrusza w drogę. SpotykaWielkiego Tangu, który podziwia go za odwagę i obdarowuje siłą stu ludzi. Tatsu zmienia się z beztroskiego młodzieńca w chłopca odpowiedzialnego, na którego można liczyć. Wykazuje się mądrością, rozwagą i pracowitością. Zyskuje nowych znajomych, poznaje nowe miejsca. Ukazana zostaje tu siła miłości i przyjaźni, która pokonuje zło. Historia Tatsu jego mamy, babci i Ayi kończy się szczęśliwie.

Atrakcją była wschodnia tematyka spektaklu, jej inność nas przyciąga. Interesuje nas nieznana dotąd kultura, stroje. Wszystko zostało wzbogacone muzyką, efektami specjalnymi i doskonałą grą aktorską. Dodatkowym atutem była gra cieni, która pojawiała się w kluczowych momentach przedstawienia. Z wielkim aplauzem widzowie przywitali również Kobiety Śniegu tańczące we fluorescencyjnych strojach. Trzeba tu nadmienić, że dzieci mogły uczestniczyć w wyjedzie do Teatru Ludowego również dzięki pomocy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działających przy Urzędzie Gminy w Mszanie Dolnej. Dziękujemy panu Wójtowi Bolesławowi Żabie za wsparcie naszego przedsięwzięcia.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń. Ale nie tylko – również pełni zapału, pomysłów i planów. Teatr łagodzi obyczaje, powoduje, że świat staje się piękniejszy, niemożliwe staje się możliwe. Budzi w nas nadzieję i chęć do działania. Uczniowie doświadczyli ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu – obcowania ze sztuką. Wielu z nich wzbogaciło tu swoje wiadomości. Odnalazło wartość w słowie, w przekazie artystycznym. Niektórzy wrócili pełni wiary na lepszą przyszłość i zapału do pracy. Trudno jest w dzisiejszych czasach, czasach postępu, nowinek technicznych, laptopów i tabletów zachęcić młodzież do kontaktu z książką, teatrem czy wartościowym filmem. Tym razem można śmiało stwierdzić, że cel został osiągnięty.

Nowe doświadczenia, które zdobyli na pewno zaowocują w przyszłości. Premiera kolejnej sztuki przygotowywana przez „Tajemniczą piętnastkę” jeszcze przed nami. Być może będzie to baśń…?

red. Małgorzata Kawecka

Posted 25 listopada 2016 by Natalia in category Uncategorized