Czerwiec 14

V edycja konkursu Góralskie cytanie

IMG_8590W dniu 08.06.2022 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Podobinie odbyło się ogłoszenie wyników etapu wojewódzkiego konkursu czytelniczo-plastycznego. Organizatorami Konkursu są: Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce, Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Podobinie, Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej. Współorganizatorami Konkursu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. Patronat nad Konkursem sprawują: Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Wójt Gminy Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź, Prezes Związku Podhalan w Polsce. W części czytelniczej naszą szkołę reprezentowali: Weronika Majerczyk-kl. III, Martyna Palac-kl. IV, Anna Dawiec-kl. V oraz Joanna Palac-kl. VIII.

Wszyscy uczestnicy mieli przeczytać tekst gwarą z odpowiednim akcentem, w kl. IV-VI należało dodatkowo opowiedzieć go, natomiast uczniowie z kl. VII-VIII oprócz czytania i opowiadania przedstawiali własną interpretację przeczytanego fragmentu. Podobnie jak w ubiegłym roku nagrywaliśmy prezentacje czytanych, opowiadanych i interpretowanych tekstów gwarowych z „Zagórzańskiej czytanki”, które zostały wskazane w regulaminie przez organizatorów i te nagrania były oceniane przez jury.

Na konkurs plastyczny wysłano ilustracje następujących uczniów: Wojciecha Palaca-kl. I, Justyny Kolibabki-kl. II, Mileny Kołodziejczyk-kl. IV, Patrycji Wąchały-kl. IV, Anny Wawrzacz-kl. VII B i Eweliny Wojtyczki-kl. VII A

Wszyscy uczestnicy otrzymali małe misie ubrane w koszulkę, na której widniał napis: „Góralskie Cytanie ‘ 2022 r.”, i dodatkowo pamiątkowe dyplomy.

Dziękujemy: p. Natalii Kuziel, p. Dorocie Wcisło i p. Kindze Ruckiej za pomoc w nagrywaniu, p. Katarzynie Aksamit za interpretację tekstu gwarowego, a opiekunom: p. Annie Kołodziejczyk, p. Marii Kolibabce, p. Bożenie Dawiec oraz p. Janowi Pajdzikowi za dowóz dzieci na galę rozdania nagród.

Niestety w tym roku nie udało się stanąć na konkursowym podium, co nie oznacza, że nie warto było brać w nim udziału. Zmaganie było trudne i oprócz nowych doświadczeń uczniowie mogą poszczycić się znajomością tekstów gwarowych, a niektórzy wspaniałą zagórzańską wymową i góralskim akcentem.

red. Katarzyna Wojtyczka

Galeria zdjęć


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 14 czerwca 2022 by Natalia in category Uncategorized