marzec 12

Historia dziewczynek z Lubomierza

„Historia dziewczynek z Lubomierza” to film przygotowany przez Jakuba Opyda – ucznia klasy VIIIa na II Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski” – skąd nasz ród” organizowany przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

       Film ten przedstawia historię 5 dziewczynek: Adeli, Jagi, Hanny, Gity i Blimy, które przed wybuchem II wojny światowej mieszkały wraz z rodziną w Lubomierzu – Rzekach. Ich życie zakończyło się 19 sierpnia 1942 r. na wzgórzu „Pańskie” w Mszanie Dolnej.  W tym dniu zostały rozstrzelane przez gestapowców wraz z innymi Żydami z Mszany Dolnej i okolic. W tej największej w powiecie limanowskim zbrodni z okresu okupacji hitlerowcy zamordowali co najmniej 881 osób narodowości żydowskiej. W miejscu zbiorowej mogiły mszańskich Żydów znajduje się symboliczny pomnik upamiętniający wszystkie ofiary tego bestialskiego mordu.

Film ten jest kolejną malutką cegiełką złożoną w hołdzie wszystkim Ofiarom Holokaustu. Dzięki uprzejmości pani Anny Nachman, do której kierujemy serdeczne podziękowania  za wzruszającą relację przedstawiającą tragiczne losy pięciu sióstr – jej przyjaciółek,  powstał wyjątkowy film – wspomnienie. Jestem przekonana, że stanie się on, a może już jest, zważywszy na ilość wyświetleń, cennym źródłem wiadomości o wydarzeniach i osobach, których wojenne losy ściśle wiążą się z lokalną historią Lubomierza i okolic, a pamięć o nich pozostanie wiecznie żywa.

Dziękujemy również pani Józefie Nachman za pomoc w nagraniu wspomnień.

Zapraszamy do oglądania! 

red. Dorota Węgielska


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 12 marca 2023 by Natalia in category Uncategorized