kwiecień 14

Światowy Dzień Zdrowia 2023

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, która w bieżącym roku obchodzi jubileusz 75-lecia powstania. W 1948 roku kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia. Prawo do zdrowia jest podstawowym prawem człowieka i każdy powinien mieć dostęp do usług zdrowotnych, których potrzebuje. Cieszenie się dobrym zdrowiem oznacza nie tylko brak chorób, ale również osiągnięcie stanu pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego. Każdego roku 7 kwietnia, zwracana jest uwaga na konkretny temat zdrowotny. Hasło w roku 2023 r. brzmiało: „Zdrowie dla wszystkich”.

Ważne jest dbanie o zdrowienie na co dzień. Jedz regularnie 5 posiłków, pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. Najzdrowiej jest mieć posiłki w odstępach 3-4 godzinnych. Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także zwiększa ryzyko otyłości. Bądź codziennie aktywny fizycznie, ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Dbaj o higienę, pamiętaj o częstym myciu rąk.

Dołączmy do działań WHO w drodze, do osiągnięcia zdrowia, naszego i wszystkich ludzi na świecie.

red. Kinga Chodarcewicz


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 14 kwietnia 2023 by Natalia in category Uncategorized