czerwiec 24

Historia „Solidarności” w Mszanie Dolnej

Kamila Wąchała – uczennica klasy VIII  Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Józefa w Lubomierzu została laureatką w etapie wojewódzkim konkursu plastycznego „Postacie, miejsca, wydarzenia w historii Solidarności mojego regionu – kartka z przewodnika” dla uczniów szkół podstawowych organizowanego w ramach projektu edukacyjnego „Historia Solidarności w Małopolsce” w  roku szkolnym 2022/2023.

Kamila przygotowała pracę pt. „Historia „Solidarności” w Mszanie Dolnej  w cieniu designu PRL-u”, w której przedstawiła działalność NSZZ Solidarność na ternie miasta Mszana Dolna,  a w szczególności w Spółdzielni Pracy „MEBLOMET” w latach 70- tych i 80-tych. W ciekawy sposób połączyła informacje na temat jej działaczy ze zdjęciami kultowych krzeseł z czasów PRL- u produkowanych w tym zakładziei cieszących się do dzisiaj  dużą popularnością w kraju i za granicą.W ten sposób powstała interesująca kartka z przewodnika. Podczas uroczystej gali podsumowującej  projekt edukacyjny „Historia Solidarności w Małopolsce”, która miała miejsce w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze, przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wręczyli nagrody laureatom konkursu, podkreślając, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie wiedzy  nt. Ruchu „Solidarność” i rozbudzanie zainteresowania  historią regionu. Gratulujemy!

red. Dorota Węgielska


Copyright © 2014. All rights reserved.

Posted 24 czerwca 2023 by Natalia in category Uncategorized